Poprvé v naší rubrice Jak to vidí Entry testujeme vůz, který není nový. Naopak, praktický silák Volkswagen Amarok je tu od roku 2010, od roku 2016 pak v námi testovaném faceliftu. V Evropě loni skončil s výrobou a dnes lze objednat už jen pár skladových kusů. Přesto jde podle nás o velmi povedené auto, které si důstojnou tečku za svou existencí zaslouží a bude na trhu citelně chybět. Nástupce, o kterém se zatím jen opatrně mluví, zatím oficiálně neexistuje. Bohužel tlak EU na snižování produkce CO2 by z Amaroku v současné podobě učinil neprodejné auto, do čím dál užších emisních limitů se vůz s nabušeným třílitrovým dieselovým šestiválcem zkrátka nevejde. Jestli Volkswagen svůj jediný novodobý pick-up ještě někdy oživí, například jako elektroauto, je ve hvězdách. Pojďme tedy společně udělat „pápá“ tomuto poslednímu mohykánovi uhlíkové doby. Test s námi provedl projektový manažer Entry Engineering Ondřej Mrenica. Rubrika vzniká pod patronací Filipa Suchomela, šéfredaktora a zakladatele webu autodays.cz, pravidelně přinášejícího novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Recenze

Poslední Amarok se loučí opravdu stylově, ve verzi Canyon, tedy dovybavené úžasnými led světlomety nad kabinou, lakem karoserie Honey Orange Metallic, rozšířenými lemy blatníků nebo 17palcovými hliníkovými disky. Facelift doplňuje ještě několik detailů, které ani vzhledem k datu jejich vzniku nezestárly a Amarok stále působí jako nově vyvinuté auto. I to svědčí o nadčasovosti tehdejšího konceptu, který v segmentu užitkových vozů byl vždy spíše konzervativní. Amarok si ale nepotřebuje na nic hrát. Testosteronem páchnoucí mohutný vzhled dává tušit, že Amarok není auto pro ty, co s autem raději ani neprojedou louží. Tenhle mastodont z dávných dob, jehož produkce skleníkových plynů je více než dvojnásobná oproti unií nařízeným limitům, naopak každičkým detailem říká, že práce se nebojí. Na korbu lze naložit tři runy materiálu, další 3,5 tuny uveze za tažné zařízení vzadu. Korba je rozměrná, pojme europaletu naloženou napříč. Do Amaroka se pohodlně vleze pět lidí a nedostatkem prostoru rozhodně trpět nebudou. Ne, tady se na kompromisy nehraje.

Motor auta je naladěn na výkon a sílu, nikoliv na rychlost. Tu by u Amaroka nikdy ani neočekával, přesto se na dálnicích vyšších rychlostí nezalekne. A spotřeba 10 litrů je více než příjemná, dá se ale srazit ještě o nějaký ten litr níž. Osmistupňový hydroměnič automatické převodovky se stará o hladký a kultivovaný chod. Auto na silnici drží, netrpí ani hendikepem většiny pick-upů, které nenaložené za jízdy „plavou“.

„Stavaři co vozí materiál, automechanici, drobní živnostníci, co nevyužijí dodávku, těm všem může Amarok skvěle posloužit. Mnohem víc si ale umím auto představit pro různé zážitkáře, co vezmou kámoše, dozadu dají pruty a vyrazí na víkend někam k řece,“ zamýšlí se Ondřej Mrenica.

Námi testovaný vůz má totiž jednu unikátnost – tou je nástavba zvaná Hardtop Road Ranger Highline. Má vestavěná otevíratelná okna, takže v ní lze například přespat, nebo v ní převážet živá zvířata, prostě cokoliv. V případě nutnosti mít korbu otevřenou lze hardtop samozřejmě demontovat. Uvnitř Amaroku jste jako v klasickém autě, představte si třeba o něco větší VW Golf. Pohodlné vyhřívané sedačky, kožený volant, praktický infotainment. Ten je sice ještě starší generace a uvnitř obřího vozu se jeho sedm palců zdá strašlivě málo, ale svede toho dost. Po stranách má praktická hardwarová tlačítka, včetně dvou otočných. To ocení všichni, kdo musí zrovna systém ovládat například v rukavicích.

„Infotainment je svižný, mapové podklady jsou aktuální, kvituji s povděkem, že je tu i CD mechanika, která se n současných autech už moc nevidí. Líbí se mi, že konektivita je plně dostatečná, najdeme tu Android Auto, Apple Car Play i Mirrorlink,“ hodnotí Ondřej Mrenica.

Data pro chod infotainmentu je třeba čerpat z hotspotu ve svém smartphonu, což není výtka. Amarok je vybaven šikovným systémem Car-net, neboli online služby v infotainmentu. Můžete si tak číst zprávy, sledovat předpověď počasí, hledat volné místo k zaparkování nebo zjistit cenu paliva na čerpacích stanicích. Pomocí aplikace We Connect pak lze importovat trasy z mobilního telefonu přímo do infotainmentu. Kaplička přístrojů je velmi konzervativní, očekávejte tedy klasické „budíky“.

Co do počtu asistentů je výbava spíše chudá. Jsme rádi za tempomat a za parkovací kameru vzadu spolu s parkovacími senzory. Na druhou stranu ovšem, to co nazýváme chudé bylo před pár lety nadstandardem. A Amarok je končící model, proto se nelze divit, že jej automobilka neozdobila dalšími doplňky jako vánoční stromeček. Námi testovaný model přesto nebyl chudý – obsahoval ještě volitelnou příplatkovou výbavu, jako je kontrola tlaku v pneumatikách, rezervní kolo, uzávěrku diferenciálu vzadu a přídavné vodní topení. To ocení každý řidič v zimě, kdy nemusí nasedat do vymrzlého vozu.

Vytknout vážně není co. Museli bychom hledat mouchy. Tak například nám chybí kaslík na ukládání brýlí, rovněž volant kvůli svému přeposilování nedává žádnou odezvu řidiči. Tohle ale nejsou věci, které by měnily náš veskrze pozitivní dojem z Amaroku.

Závěrečný verdikt: Nadčasový facelift učinil z Amaroka hvězdu mezi pick-upy, která si běžná SUV dává k snídani a ještě oproti nim zastane spoustu práce. Cenovka 1,6 milionu je sice poněkud závratná, leč tady se bavíme o autě, se kterým odvezete ráno děti do školy, zajedete na nákup, odvezete na chatu dva sudy s pivem, kámoše na výlet do hor včetně kompletního lyžařského vybavení, pár kubíků dřeva na zátop nebo v něm odstěhujete půlku bytu. A klidně v jeho nástavbě i přespíte. A ještě se můžete kochat pocitem, že každé sešlápnutí plynového pedálu je vztyčený prostředník eurounijním úředníkům, kteří přikázali proti vůli řidičů vyrábět malá, slabá, neschopná a směsná auta. Amarok není ani jedno z toho.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.