Pár vět na úvod

Je mu teprve 26 let, ale už toho ve své profesi stihnul dost. Šimon Záveský začínal v Entry Engineering jako konstruktér, před třemi lety nastoupil jako externista firmy ve Škodě Auto, kde aktuálně pracuje ve vývoji řadících pák.

V rámci své škodovácké mise zavítal i do Indie, kde má mladoboleslavská automobilka své montážní a výrobní závody. Druhá nejlidnatější země světa na něj velmi zapůsobila. Třeba tím, jak spontánní a zároveň nedisciplinovaní jsou indičtí řidiči.

„Vzhledem ke stylu jízdy v Indii musí mít auta například robustnější klakson, protože se tam troubí v podstatě nonstop. Klimatizaci mají zapnutou skoro vždy na největší výkon, takže si člověk přijde v autě jak v lednici,“ popisuje svoji zkušenost Šimon Záveský.

Vítám tě u výslechu Šimone. Na úvod bychom asi čtenářům měli prozradit, že děláš pro Entry externistu ve Škodovce, kde se zabýváš řadícími pákami ve vývojovém oddělení. Prozraď nám přesně, v čem tvoje práce spočívá?

Ahoj, je to přesně tak jak to zní, moje práce spočívá ve vývoji krytů a „bambulí“ od začátku do konce, je v tom kousek od všeho od spolupráce s designéry až po sériovou výrobu.

Znamená to tedy, že až si koupím novou oktávku, tak budu vědět, že tu šaltrpáku jsi pomáhal vymyslet ty?

Přesně tak! A nejen Octavii, ale skoro všechny nové škodovky ????

Ha, teď jsem tě dostal! Nová oktávka v automatu žádnou šaltrpáku nemá. Ovládání převodových stupňů tam probíhá elektronicky pomocí malého ovládacího modulu. Jaké to má vlastně výhody?

Výhody jsou hlavně v bezpečnosti a praktičnosti, auto si samo zařadí do P. Například když z místa řidiče vystoupím a zapomenu na to, nestane se tak, že mi auto odjede třeba do řeky. ???? Další výhoda je využití prostoru místo klasické páky a taky radost pro designéry, kteří se můžou trochu vyřádit.

Znamená to tedy, že nastává konec tyčových pák, jak je dnes známe?

U automatů se to blíží, je to určitě cesta k autonomnímu řízení, kdy u elektronického řazení není nutné aby řidič fyzicky tahal za páku, navíc elektromobily manuální převodovku už nemají.

Já mám v autě manuál, takže často jezdím s rukou položenou na řadící páce. Někde jsem četl, že je to prý špatně. Proč, sakra?

Obě ruce by přeci měly být na volantu, jak se každý učí v autoškole! Navíc má to i technický základ a člověk si nevědomky může ničit převodovku tím, že bude na řadičku některým směrem tlačit.

Zajímalo by mě, jestli jsi zastánce klasického manuálního řazení, nebo nedáš dopustit na automat?

Protože jsem lenoch, tak na dojíždění třeba do práce si myslím, že automat je nejlepší volba. Ale když se chci svézt v kabriu po okresce, tak určitě jen v manuálu!

Já když prvně sedl do auta s automatem, tak jsem nevěděl co s levou nohou. Jednou jsem si takhle omylem přišlápl brzdu, o které jsem si myslel, že je to spojka. Málem jsem si dal čelo. Naštěstí za mnou nic nejelo, takže do kufru se mi nikdo nepodíval. Stalo se ti to taky někdy, pokud přesedáš mezi auty s rozdílnými spojkami?

Tohle se muselo stát snad každému, základ je narvat levou nohu na koberec a dělat jako že tam není. 

Někde jsem čel, že do deseti let nebudou mít auta šaltrpáku, pedály, ani volant, ale budou autonomní a dokážou komunikovat mezi sebou. Nepřipadáš si tedy trochu jako dinosaurus? Tvor na vymření?

Je pravda že to k tomu směřuje, ale ještě nějakou chvilku tu řadičky svoje místo mít určitě budou, alespoň doufám. ????

Kterým směrem se podle tebe bude vývoj řazení teď v blízké budoucnosti ubírat? Citroën Grand C4 Picasso má páčku řazení pod volantem, Toyota Prius má zase maličkou páčku na středovém panelu, takže klasickým „šaltrpákám“ asi už zdá se odzvonilo…

Analogové ovládání z aut obecně mizí. Když už převodovku ovládáme elektronicky, tak se výrazně rozšířily možnosti jak to pojmout a kolečka, čudlíky a joysticky se objevují ve všech možných podobách.

Tobě je přitom „teprve“ 26 let. Do Entry jsi přitom naskočil hned po škole. To je slušný start kariéry. Kam až to chceš dotáhnout?

Všechno co doteď dělám, beru jako příležitost se naučit něco nového, a i když jsem v Entry „jen“ 5 let, tak mi to rozšířilo obzory neskutečně. Uvidíme, jak se mi podaří ty zkušenosti využít v budoucnu. ????

Tobě se přitom už poštěstilo pobýt v Indii, kde má Škoda Auto montážní i výrobní závody a prodává tam čtvrtinu své produkce. Cos tam dělal?Jak na tebe Indie zapůsobila?

Jednali jsme s místními dodavateli na několika místech v Indii, jak v Novém Díllí, tak v blízkosti závodu v Pune. Indie byla hodně intenzivní zážitek, jejich mentalita i celkový život v Indii je těžko představitelný, než to tam člověk zažije na vlastní kůži. Zkušenost je to strašně zajímavá, ale na dovolenou bych jel jinam.

Jací jsou Indové řidiči?

To se těžko popisuje, je tam na silnicích naprostý chaos, takže to tam zvládají po svém, u nás bychom o takovém řidiči řekli, že to je úplný šílenec.

Pro tamní trh vyrábí Škoda v Indii modely Rapid, Octavia, Superb a Kodiaq. V čem se liší oproti svým evropským verzím? Pozná v tom člověk škodovku?

Jsou to v podstatě stejná auta jako v Evropě, ale například indický Rapid tu u nás v takové podobě jako je v Indii nepotkáte.

Indové jsou prý děsně vysazeni na střešní okna, údajně takto vybavené auto pro ně symbolizuje luxus. Přitom tam mají vedro a otvírat okno znamená snižovat si výkon klimatizace. Asi jako by chtěli vyhřívaný volant. Ještě něčím jsou Indové zvláštní?

Stejně jako střešní okno tak například větší využití chromu a různé barevné podsvícení dělá Indům radost. Vzhledem ke stylu jízdy v Indii musí mít auta například robustnější klakson, protože se tam troubí v podstatě nonstop. A tu klimatizaci mají zapnutou skoro vždy na největší výkon, takže si člověk přijde v autě jak v lednici.

Mě pobavilo, že v Indii se hodně hledí na to, aby se v autě dobře cítil člověk v turbanu. Navíc tam prý patří k bontonu, když se majitelé škodovek nechávají vozit vlastním řidičem. Což klade nároky na vnitřní prostor vpředu i vzadu. Takže chápu, že prodávat tam Citigo by nebylo nejmoudřejší…

V Indii je Škodovka prestižnější značka a mít vlastního řidiče je tam mnohem běžnější, stejně jako mít uklízečku, kuchaře… Navíc malá auta v Indii jsou neskutečně levná, tam by Citigo bylo asi moc drahé.

Zastavme se ještě ne chvilku u tebe. Jaké je tvoje nejoblíbenější auto a proč zrovna Škoda? ????

Škodovkou jezdím desetitisíce kilometrů každý rok, navíc starší Octávka byla moje první auto, takže je samozřejmě mám rád, ale teď jsem zamilovaný do svojí Mazdy MX-5, kde radost z řízení je neskutečná!

Jakou moderní vychytávku v autě využíváš nejčastěji?

Určitě multimédia, bez hudby z telefonu a handsfree už ani ránu.

Co ti v autě hraje? Poděl se s námi o nejoblíbenější muziku…

To záleží na náladě. Každý zná ten pocit, když si pustí něco ostřejšího a pak jede jak blázen. Poslouchám snad všechno, od hudby z 80. let až po nový český rap.

Kolik bodů už jsi posbíral na kartu řidiče a za co?

Asi mám i trochu štěstí, ale zatím čisté konto, za celý život jsem dostal snad asi jen tři pokuty za parkování.

Na závěr nám řekni, komu předáváš žezlo v dalším kole našeho řetězového výslechu a proč?

Rád bych viděl rozhovor s Pájou Kroupovou, vždycky si s kolegyněmi z liberecké kanceláře rád popovídám, tak doufám že to vyjde!