Jedna banální chyba a z průběžného druhého místa konečná brambora. Tak dopadl na letošní Rally Bohemia závodník Filip Mareš s navigátorem Radovanem Buchou jezdící v barvách Laureta Auto Škoda Teamu za podpory Entry Engineering.

 

Sobotní RZ zvládla dvojice závodící ve Fabia Rally2 Evo velmi přesvědčivě. Kromě šampiona Jana Kopeckého nechávala všechny soupeře za sebou. Stříbro bylo na dosah. Došlo ale na Filipova slova z našeho nedávného ROZHOVORU, kdy připustil, že v každém závodě na jezdce čeká spousta proměnných, na které se nejde připravit ani s nimi počítat. Ve Filipově případě to byl smolný obrubník

Zlom tentokrát přišel při nedělní erzetě Krásná, kterou pořadatelé přidali nově. Filipovi v pravotočivé zatáčce v obci Cetno sklouzl vůz a zadním kolem trefil obrubník. „To místo bylo zrádnější, než jsem očekával. Zatáčka utahovala za dům, klouzalo to. Nešlo o nijak zásadní chybu, ale defekt pneumatiky, který jsme utrpěli, nás hodně zpomalil. Dojížděli jsme na defektu,“ popsal situaci Filip Mareš.

Daní za chybu byl propad na čtvrté místo, čehož využili Jan Černý a Dominik Stříteský, který na dalších RZ už před sebe Filipa nepustili. Výsledný čas mu zajistil konečné čtvrté místo.

„Výsledek to není dobrý, ale ujistili jsme se, že kromě Honzy Kopeckého dokážeme všechny nechávat za sebou. Naše tempo je tedy dobré a stačí na to, abychom nadále bojovali o stupně vítězů. Podstatné je se dál vyvarovat defektům a chybám, které by nás mohly ohrozit,“ zamýšlí se Filip.

V konečném pořadí dopadla bohemka následovně: Vítězství si připisuje Jan Kopecký – Jan Hloušek, druzí byli Dominik Stříteský – Jiří Hovorka. Bronz si odvezla posádka Jan Černý – Petr Černohorský. V historicích si vítězství odvezl Miroslav Janota s Petrem Novákem, druzí skončili Libor Kotrmon a Veronika Kolivošková, třetí dokončil Tomáš Enge se svojí sestrou Lucií. Pohár pořadatele pro výrobce elektromobilů letos vyhrála značka KIA, před PEUGEOTEM a DS AUTOMOBILES. V absolutním pořadí ECO rally zvítězila posádka Průša Adam – Průša Daniel (Mitsubishi Eclipse Cross PHEV), druhé místo obsadili Michal Žďárský a Jakub Nábělek (Kia e-Niro). Tato posádka vede v průběžném pořadí FIA Mistrovství světa v ECO rally. Třetí příčka patří dvojici Hunčovský Ondřej – Hunčovská Tereza, (Škoda Citigo-e iV), která navíc zvítězila v Poháru spotřeby.

Filipa s Radkem nyní čeká příprava na Barum Czech Rally Zlín. Původně chtěli startovat v Římě na dalším závodě mistrovství Evropy, ale to bohužel na poslední chvíli padlo zejména z rozpočtových důvodů.

„Startovat v rámci mistrovství Evropy je tak nákladné, že teď před Barumkou si na to netroufáme a soustředíme se v přípravách pouze na ni,“ potvrdil Filip. Ani v blízké budoucnosti podle svých slov žádný zahraniční start nechystá, nepodařilo se mu domluvit se Škodou Auto Česká republika na podpoře.

„Zatím nemáme ani žádného silného partnera, který by nás při startech v ERC podpořil. Pracujeme ale na tom a nevzdáváme se,“ slibuje Filip Mareš.