Jak to vidí Entry: Honda E

Elektromobily to u nás mají stále poněkud těžké. Kritici jim vyčítají vysokou cenovku, nízký dojezd na jedno nabití a chybějící infrastrukturu. Zda Honda E obstála v našem testu se dozvíte v dnešním článku.

Japonská automobilka Honda si tedy nejspíš řekla, že pokud už má mít v portfoliu auto na elektřinu, musí do jisté míry zahodit ustálené představy o tom, jak má takové auto vypadat. Elektřina je pohon budoucnosti a má-li na ní dnešní vůz jezdit, musí sám tuto definici splňovat. A vznikla Honda E.

Test Hondy E Advance s námi provedl projektový specialista Entry Engineering Jaroslav Králíček. Rubrika vzniká díky spolupráci s Filipem Suchomelem, šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz, pravidelně přinášejícího novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Honda E Advance je navzdory své velikosti nadupaná zadokolka, pod jejíž kapotou se ukrývá 154 koní. Energii elektromotoru dodává lithium-iontová baterie s kapacitou 35,5 kWh. To v sobě skýtá jednu výhodu i nevýhodu. Výhodou je rychlé nabíjení, kdy na veřejné rychlonabíječce doplníte 80 % energie bateriím za slušných 30 minut, tedy než si sníte hotdog a vypijete kafe. Nevýhodou pak je dojezd auta, na plné nabití zvládne papírově 220 km, reálně spíš 200, při rychlé jízdě na dálnici, kdy nešetříte plynový pedál, klidně i jen 100 km.

Ale s tím je třeba počítat a Hondu E vnímat jako ryze městské auto, vhodné pro denní nájezd kolem 50 km. Tomu je uzpůsobena velikost auta. Délka 3,8 metru, šířka 1,5 metru – tedy s autem velmi dobře všude zaparkujete, čemuž pomáhá i možnost naklopit přední kola až do úhlu 50°. Zastavme se u extereriéru auta. Minimalistický nadčasový design si podává ruku s moderními prvky, jakými jsou výrazné kulaté světlomety, které při nastartování podporují jednoduchou animaci nebo bezrámová okna. Zrcátka nahradily vnější kamery. Rovněž kliky dveří jsou zapuštěné, „vyskakují“ ven ve chvíli, kdy auto odemknete a chcete ho otevřít. Nabíjecí konektor se nikde nechovává, je umístě přímo v přední kapotě.

Ještě větší překvapení vás pak čeká, když nasednete dovnitř. Zjistíte, že infotainment je pojatý vertikálně na ploše celé palubovky. Má na šířku ¾ metru a podporuje multitasking. V podstatě jde o tři rozšířené obří monitory, kdy jeden slouží řidiči, druhý spolujezdci a jeden zastupuje kapličku přístrojů. Každá z obrazovek disponuje vlastním menu a opravdu si tu připadáte jako ve vesmírné lodi. Navíc displej infotainmentu umožňuje pouštět si na něm filmy. Třeba i z externích médií, nechybí tu totiž dvě zásuvky USB, 12V a  230V zásuvka.

 

Vítáme bezdrátové připojení smatrphonů pomocí Apple Car Play a Android Auto. O to méně logicky ale působí absence bezdrátového nabíjení mobilu nebo absence loketní opěrky, což je u auta v maximální výbavě podivné. Potěší vyhřívaný volant. Kaplička přístrojů, jak už bylo řečeno, v pravém slova smyslu zde neexistuje, je součástí obřího rozšířeného displeje infotainmentu. Honda si je vědoma, že nezbytností u nových aut je i vzdálený přístup k nim. A aplikace MyHonda+ to zvládá na jedničku. Z mobilu se tak na dálku přesvědčíte, jak máte nabitou baterii a jaký je dojezd, můžete si auto na dálku vytopit nebo vychladit nebo se podívat na mapách, kde vaše auto stojí. Dokonce lze použít digitální klíč, kdy vás smartphone supluje fyzické klíče od vozu.

 

Honda E Advance je skutečně nadčasové auto. Japonci chtěli všem vytřít zrak, což se jim podařilo. Vyvinuli vůz, který neopisuje od Tesly, jde si svou cestou a získává majitele svou osobitostí, drzostí a neokoukaností. Pokud se smíříme s tím, že na dlouhé cesty se nehodí, můžeme mít opravdu originální auto, za kterým se každý otočí. Které jiné auto tohle o sobě může říct?