Na první pohled působí, že by neublížila mouše. Kdybyste ji ale v hospodě vyzvali k páce, nejspíš by s vámi smýkla o zem a ještě vám zlomila zápěstí. Naše kolegyně Nikol Novotná je aktuálně třetí nejlepší česká pákařka. Armwrestling, jak se tento sport oficiálně jmenuje, se jí hodí při stavbě domu, kdy sama tahá pytle s cementem. K páce přitom bývalá profesionální volejbalistka přišla úplně náhodou, kdy se jako divačka hecla a zapojila se do závodu. Dřina v posilovně má ale i svá úskalí – kvůli ramenům se už nevejde do žádné dámské košile. 

Většina z nás má páku spojenou s hospodou a já třeba donedávna netušil, že se v ní i soutěží.

To nejsi výjimka. V armwrestlingu existují přísná pravidla, která se dost liší od toho, co můžeš vidět u chlapů v hospodě. Soutěží se na speciálním stole. Jsou na něm madla, kterých je třeba se jednou rukou držet nebo aspoň dotýkat, jsou tam podložky, z nichž se nesmí dostat loket dolů a spousta dalších pravidel, které při zápase hlídají rozhodčí. Hospodská páka nemá pravidla, dá se říct, žádná.

Vadí ti slovo páka, což je ve spojitosti s tímto sportem možná zastaralé?

Ne, vůbec. Je to české synonymum a všichni mu rozumí, takže ho klidně používej.

O čem je páka? O síle?

O síle také, ale zdaleka nejen o ní. Hodně se využívají záda a všechny svaly těla, používáš mrštnost, rychlost a velmi důležitá je technika. Rychlost dost často převýší sílu.

To mě zajímá. Vždycky jsem se domníval, že navrch má ten, kdo má svaly.

V hospodské páce asi ano. Chlapi páčí jen rukou a jedou to na sílu. Ale při armwrestlingu to neplatí, tam se používá celé tělo. Máme různé techniky, jak jde závodit. Třeba vrchem otevíráš soupeřovu ruku přes malíček nebo spodem, kdy se zaklíníš a páčíš ruku opačně. Jsou i techniky zvané kladivo a jiné.

Takže může v páce porazit slabší jedinec silnějšího?

Jistě, může přijít obrovský chlap s bicáky“ jak hromproti němu střízlík s lepší technikou a najednou velké “bicáky“ nestihnout udělat nic.

Kolik v Česku závodí žen?

Zaregistrováno je nás asi čtyřicet, ale na závodech se scházíme průměrně tak v osmi až v deseti. Třeba Slovenky to mají jako národní sport, těch jezdí hodně.

A čím to je? Je páka vnímána jako ryze chlapský sport a nebo protože se tenhle sport mezi ženami ještě nezpopularizoval?

Asi obojí. Málo lidí zná tento sport. Když někde zmíním, že dělám armwrestling, tak polovina lidí má za to, že dělám wrestling, a že se válím na zemi po žíněnce. A když zase řeknu že páku, tak si myslí že soupeřím někde v hospodě. A koneckonců, tenhle sport je silový, což ženy často nepreferují. I mě hodně lidí odrazovalo a říkalo, že silový sport není pro ženy.

Bolí to?

Bolí (smích). Hlavně tréninky někdy opravdu dost bolí. Donedávna jsem hrála volejbal a jakmile jsem začala s armwrestlingem, tak jsem tři měsíce musela v noci spát na rukou. Bolely tak moc, že jsem potřebovala, aby se odkrvily a znecitlivěly. Až pak jsem usnula.

Jaká byla tvoje cesta k páce?

Přes bývalé spolužáky z gymplu a z vejšky. Konaly se závody v Novém Městě nad Metují, kam jsem doprovázela kamarády jen jako divačka. Sešlo se tam tehdy málo žen, a protože jeden kamarád věděl, že trochu posiluji, tak mě přihlásil. No, byla jsem předposlední (smích), ale díky tomu jsem se seznámila se svým přítelem, mým trenérem a zároveň prezidentem České armwrestlingové asociace a začala s ním trénovat. Po roce jsem se přestěhovala za ním na Jičínsko a díky tomu nastoupila v Entry.

Zmínila jsi, že dřív jsi hrála volejbal. Bylo těžké přeorientovat se na páku?

Těžké to bylo, ale silové sporty mě vždy lákaly a byla to výzva. Hrála jsem ve volejbale první ligu za Hronov, a když jsem přešla na páku, byl to najednou opačný druh pohybu. Šlachy a vazy, které dřív bylo potřeba mít ve volejbale volné jsem najednou potřebovala posílit a utáhnout. Takže to bylo tvrdé.

Co si myslíš o ženských, co posilují a dělají kulturistiku?

Nelíbí se mi to, není to moc ženské. Ony i profesionální armwrestlerky jsou hodně svalnaté, ale jsou zde váhové kategorie, tudíž třeba i 55kilová žena může soutěžit ve své kategorii a vypadá na první pohled „normálně“.

Je páka nebezpečná?

Když člověk ví, co si můžeš dovolit, tak není. Ale je potřeba znát aspoň trochu svoji sílu a techniku, jinak si může přivodit řadu zranění od zlomení ruky po utrha šlach a vazůZranění se stávají hlavně při vychýlení ruky ze své osy, pak může kost velmi lehce prasknout. Člověk musí vědět, co dělá. Už jsem pár křupnutí v životě slyšela. Není to hezký zvuk ani pohled.

Tobě se zranění vyhýbají?

Hned při prvním závodu jsem si troufla na tehdejší mistryni republikyPo chvíli mi škubla rukou směrem, kterým jsem nečekala a utrhl se mi úpon na předloktí. Moje rada tedy zní: nejdřív trénovataž pak závodit a hlavně poslouchat trenéra a nemyslet si, že úpony a šlachy vydrží vše...

Závodí i chlapi proti ženským?

Ne, to v závodech není. Samozřejmě při tréninku je to jedno. Ale tady platí, že každý chlap, který aspoň trochu cvičí, tak ženu porazí.

Nezkoušejí si na tobě chlapi svoji sílu?

To víš, že zkoušejí. Chlapi si víc dovolí na ženskou než na nařachané pákaře, těch se bojí. Ale mně to nevadí, když prohraji, jsem ženská, takže se to dá pochopit, a když vyhraju, tak je to ostuda pro ně, takže nemám co ztratit. Přitom někdy i vím, že kdybych odstartovala podle závodních pravidel, tak je porazím, ale mohla bych u toho ublížit jim nebo sobě. Ani lidé, co zvedají činky, nejsou zvyklí na škubnutí při odstartování. Takže raději čekám, až ucítím protitlak.

Závodíš pravačkou nebo levačkou?

Jsou obě kategorie. Já závodím jen pravačkou, na levé mám odoperované zápěstí.

Jak se dá cvičit, když zrovna nemáš někoho, kdo by ti byl soupeřem?

Hodně cvičíme s natahovacími odporovými gumami. Ty se dají na hák na strop či se k něčemu přivážou, přisune se stůl a simuluje se stejný pohyb jako při páčení. Ale nikdy takhle nenacvičíš ten správný pohyb, jako když proti tobě stojí člověk.

S přítelem trénuješ?

Ano trénuji, ale je to několikanásobný mistr ČR a většinou můj protitlak ani pořádně necítí. Abychom mohli trénovat spolu, musí si k ruce přidělat ještě dvě odporové gumy a pak mám aspoň malinkatou šanci ho udržet. Je silově někde úplně jinde, ale pro mě je to dobrý trénink na silnější soupeřku.

Teď si stojíš jak?

Teď právě stavíme barák, takže tam se posiluje s pytli cementu a s dlaždičkami skvěle (smích). Za jiných okolností bych trénovala každý den, což teď úplně nedodržuju.

A závodně?

Teď jsem na mistrovství republiky skončila třetí.

Jak reaguje okolí, když se - stejně jako já – dozví, že děláš páku?

Hodně lidí je z toho v šoku, protože ani nevědí, že posiluju. Myslí si, že na páku musí mít člověk obrovské svaly, což není pravidlo. Já čerpám spíš z rychlosti, švihu a techniky.

Jak k sobě přistupují soupeři, je mezi nimi velká rivalita?

U stolu je rivalita veliká, ale mimo stůl je to velká parta kamarádů a skvělých lidí, kteří by chtěli, aby se povědomí o tomto sportu šířilo dál. Ale Covid bohužel všechno přerušil, závody se rok a půl nekonaly.

Hodí se v reálném životě dovednost v páce?

Ne (smích).

Ani někde nad ránem v baru?

Už se mi stalo, že se někdo doslechl, že dělám páku a zkusil mě vyzvat. Přiznávám, párkrát to proběhlo, ale nechlubím se tím a už to nedělám. Chlapi často neznají svoji sílu a neznají ani tu moji. Mohli bychom si vzájemně ublížit. Vždycky když se to teď stane, tak už se jen zasměju a řeknu, ať si radši dovolují na sobě rovné a ne na ženskou.

Ale musí to být fajn pocit, vědět, že máš nad spoustou chlapů navrch...

Vtipný je, když přijdu do posilovny a zvednu na „mrtvolu“ nebo na bicák víc než oni. Fajn pocit ale mám hlavně z toho, že překonávám svoje limity.

Jak to, že nevypadáš jako mužatka?

Nic nezobu (smích). A zas to nedělám nijak extrémně, dělám to pro radost. Cvičím a trénuji celé tělo, takže ono se to rozloží, svaly na postavě splynou. Navíc nedržím žádné diety, abych svaly nějak vyrýsovala. Upřímně řečeno, už teď se nevejdu rameny do většiny košil, proto nenosím košile (smích). Na přítele necháváme košile šít, jiná varianta není.

Kolik uzvedneš?

Třeba na mrtvý tah 120 kilo. Ale mým cílem není uzvednout co nejvíc, jde hlavně o zábavu a dobrou partu lidí kolem.

Co ti páka vlastně dala?

Dala mi toho hodně, díky ní jsem potkala přítele, přestěhovala se sem a začala pracovat v Entry. Páka mi změnila život.