DS. Jen dvě písmena. Název francouzské prémiové značky možná každému známý nebude, stačí ale dodat slovo Fantomas. Právě tato legendární filmová postava s Citroënem DS ulétne svému pronásledovateli Louisi de Funésovi v tisíckrát reprízovaném filmu Fantomas se zlobí. Jezdil v něm ale i Jean-Paul Belmondo a nejvíce vůz proslavil francouzský prezident Charles De Gaulle, který v něm i s prostřelenými všemi pneumatikami unikl atentátníkovi. Dnes už automobily DS nevyrábí Citroën, od roku 2015 se automobilka plně osamostatnila. Stále si však, jako její první exemplář v roce 1955, zachovává unikátní vzhled a prémiovou výbavu, cílící na řidiče, kteří se chtějí odlišit. Daří se to i jeho současnému zástupci, luxusnímu crossoveru DS 7 CROSSBACK? Na to se zaměříme v dnešní rubrice Jak to vidí Entry. „Dées sedmičku“ s námi zhodnotil tester navigací Entry Engineering Petr Hulín. Rubrika vzniká pod patronací Filipa Suchomela, šéfredaktora a zakladatele webu autodays.cz, pravidelně přinášejícího novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Recenze

První slovo, které z vás možná vypadne, když kolem vás DS 7 projede, je WOW. A nebo možná se nezmůžete na nic, protože značka není v Česku příliš známá a auta s jejím logem nevídáme na silnici často. No jen se přiznejte, kdo z vás z loga ihned identifikuje francouzskou automobilku? První dojem, tedy unikátnost a prémiovost, toto auto splňuje na jedničku. Za DS 7 se mnoho lidí otočí, hodně z nich bude luštit, čím jste to přijeli. Majitel se musí smířit s tím, že neználkům bude třeba leccos vysvětlovat.

DS 7 je v nabídce v různých motorizacích i pohonech, včetně plug-in hybridu, námi testovaný kus poháněl naftový dvoulitr o výkonu 180 koní. Není to určitě špatná volba, ale k tomuto typu vozu se úplně nehodí. Benzín za všech okolností podobným vozům sluší víc, kdo je vyznavač pokroku, nechť sáhne po hybridu, který slibuje jen na elektřinu ujet 60 km. Jediné opodstatnění nafty snad může být jen malé nezávislé topení Webasto, kterým si v zimě interiér příjemně vytopíte ještě před jízdou.

Maska chladiče s vyvedením ostrých znaků automobilky dává tušit, že tady se designéři vyřádili. Prolis karoserie se táhne z boku od předních světel k zadním. Už samotné přední LED světla se natáčejí o 180°, zadní zas disponují 3D grafikou. Výbava Grand Chic znamená, že nic lepšího v tomto modelu nejde pořídit. Z každičkého detailu tedy čiší francouzský šarm a smysl pro luxus. Ať už je to kůží obšitý volant, palubní deska a sedačky, které jsou mimochodem vyhřívané, ventilované i masážní, nebo panoramatická střecha a černá stropnice. Vše je podřízeno tomu, aby se řidič a spolujezdci cítili jako v bavlnce.

Když jsme na začátku mluvili o tom, že DS 7 se snaží odlišit, tak nejvíce se to designérům povedlo v tom, že symboliku DS, kterou tvoří jen ostře řezané kolmice a svislice, vetknuli do všech detailů. Plastová výplň, obšití, tlačítka, zkrátka všechno v sobě obsahuje jemný vzor s linkami a kosoštverci. Dokonce i kaplička přístrojů nemá žádné kulaté budíky, ale kosočtverce. I palivoměr je jen nakloněná čárka. Kulaté, buclaté a vlnité tvary v tomto voze neexistují. Picasso by byl spokojen. Tento vůz je synonymem kubismu. Divíme se jen, že volant zůstal kulatý.

Svérázná je i navigace, tedy segment, kde se automobilky velkým inovacím brání, aby systém nepřestal být „user friendly“. „Navigace v DS 7 vypadá trošku jako z nějakého leteckého simulátoru. Snad chtěli být osobití a originální i zde, protože jinde se navigace až tak moc odlišit nechtějí. Vizuálně znám hezčí, člověk si na to musí zvyknout, ale pořád to za mě zapadá do luxusního auta,“ zamýšlí se Petr Hulín.

Naštěstí, v konektivitě se žádné revoluce nekonají, k dispozici je vše, co může vůz propojit s vaším chytrým telefonem. Teda USB-A, wi-fi hotspot, bluetooth, Apple CarPlay, Android Auto nebo Mirrorlink. Bezdrátově lze mobil doplnit energií v nabíječce Qi. Odkladová plocha pod palubní deskou jde ukrýt pod drobnou zatahovací roletku. Sympatický detail, neboť právě na tomto místě se v každém autě soustředí nejvíc špíny a prachu. Skvělá je rovněž chlazená přihrádka na nápoje.

Výčet asistentů by vydal na samostatný článek. Najdeme zde adaptivní tempomat s aktivní funkcí držení v jízdním pruhu, varování před opuštěním jízdního pruhu, automatické nouzové brzdění, sledování mrtvého úhlu, rozpoznávání dopravních značek, přednárazový asistent nebo sledování mrtvého úhlu. Parkovací kamera má záběr 360°, najdeme zde také infračervenou diodu snímající bdělost řidiče. Za příplatek lze auto dovybavit systémem Night Vision, tedy infračerveným nočním viděním, promítající obraz v reálném čase na digitální štít. Objeví-li se v jízdní dráze cyklista, chodec nebo zvěř, dojde k akustickému a vizuálnímu upozornění.

„Stejně tak musím zmínit adaptivní podvozek DS Active Scan Suspension. Jeho kamera monitoruje několik desítek metrů povrchu vozovky před vozidlem a následně přizpůsobuje tuhost jednotlivých tlumičů. Musím říci, že oba z těchto systémů fungují excelentně a zcela objektivně lze tento podvozek přirovnat ke vzduchovému odpružení jehož kvalit bez diskuze dosahuje,“ chválí Filip Suchomel.

Věcí ke kritice mnoho není. Malý kufr? To už je nevýhoda SUV. Do očí bijící falešné koncovky výfuků? Kdo je dnes nemá…

Závěr? DS 7 je skvěle pojatý crossover, který si zajisté bere zaslouženou pozornost všude, kam přijede. Kompromisy nezná a nedává pražádný prostor, aby byl řidič nespokojen. „Je to trošku vyumělkované auto, které ale dobře balancuje na hraně mezi originalitou a kýčem, nikdy však nesklouzne ke kolotočářství. Určitě si ho každý nekoupí, už kvůli ceně, která je v tomto případě 1,3 milionu, ale svou extravagancí to majiteli vrátí,“ hodnotí Petr Hulín.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.