V dalším díle naší rubriky Jak to vidí Entry jsme si pod drobnohled vzali nový Volkswagen Multivan T7. Nové MPV německého koncernu se kompletně liší od předcházejících řad. Zda jsou to změny pozitivní se dozvíte v novém článku, kterým Vás provede náš kolega Ondřej Folprecht.

Ondra je v Entry 1 rok a patří mezi nejmladší členy našeho týmu. Do Entry nastoupil minulé léto na pozici Social Media Manager, ale jeho práce se netočí pouze kolem sociálních sítí. Patří k ní i tvorba audiovizuálních výstupů, příprava grafických podkladů, správa obsahu na našem webu, zkrátka marketing obecně. Ten mimo jiné studuje druhým rokem na vysoké škole. Díky své zálibě v automobilech se také v nedávné době stal jedním z členů redakce rubriky Jak to vidí Entry.

Nový Volkswagen Multivan T7 disponuje celkově čtyřmi motorizacemi, zážehovým motorem 1.5 TSI a 2.0 TSI, vznětovým motorem 2.0 TDI a plug-in hybridním pohonem eHybrid. Testovanou variantou v našem případě byl motor 2.0 TSI s výkonem 150 kW (204 k). Motor 2.0 TSI zaručuje výborné jízdní vlastnosti a skvělý výkon. Díky automatické převodovce je jízda v novém Multivanu velice příjemná a plynulá, pokud jste však fanoušky manuálního řazení, musíte hledat jinou alternativu. Všechny motorizace u T7 disponují pouze automatem. Celkové pocity z jízdy jsou kladné a připomínají jízdu spíš v osobním automobilu, víc než tomu bylo u předchozích generací.

Poslední generace Multivanu prošla mnoha změnami, ať už se jedná o exteriér nebo interiér a nový T7 už se dá zařadit do skupiny rodinných automobilů. Velkou změnou, ač ne na první pohled viditelnou, je nový podvozek MQB, na který jsme zvyklí z jiných řad koncernu jako jsou Golf, Passat nebo Superb a Octavia. Oproti starším generacím je předek auta více zkosený a maska celkově nepůsobí tak rovným a ostrým dojmem. Shodli jsme se, že si nejsme tímto krokem úplně jistí. Barevně nabízí Volkswagen mnoho možností, částečně vycházejících z předchozí generace. U naší testované varianty se jednalo o černo/červenou kombinaci.

Exteriér nového Multivanu nám nepřišel ničím výjimečný, obzvlášť v zadní části vozidla, kde se nachází přesahy karoserie, které podle nás nejsou nejlepším řešením. Na druhou stranu, prvkem, který jsme ocenili, jsou elektricky ovládané zadní a boční posuvné dveře.

Interiér v provedení ArtVelour nám po lehčím zklamání u exteriéru zvedl náladu. Celý interiér, včetně látkových sedadel, je barevně laděn do efektní šedo/béžové kombinace, kterou doplňuje dřevěná palubní deska a matné kovové prvky. Uvnitř Multivanu je dostatek prostoru pro celou posádku včetně zavazadel a pokud by Vám i tak nestačila klasická verze, Volkswagen nabízí i verzi Long, která má o 20 cm prodloužený kufr. Jako velmi praktický hodnotíme výklopný stolek, který lze posouvat pomocí kolejnice po celé délce vozu.

 

Infotainment

Nový Multivan dostal celou řadu nejnovějších technologií, které najdeme i u osobních automobilů. Jízdnímu komfortu pomáhá více než 20 jízdních asistentů, adaptivní tempomat s držením jízdního pruhu, nebo například 360° kamerový systém při parkování. 10“ dotykový infotainment společně s přístrojovým panelem a nově umístěnou řadící pákou lehce vystupuje z palubní desky, ale nejedná se o žádný rušivý a nepřirozený element.

Celý systém je velmi rychlý a sám se aktualizuje pro odstranění jakýchkoli vad. Orientace v rámci infotainmentu je přirozená a logická, jak je tomu u koncernu VW zvykem. Infotainment nabízí mnoho konfigurací, díky kterým se mění i podsvícení interiéru vozidla. S vozem propojíte chytrý telefon přes Apple CarPlay, MirrorLink a Android Auto.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace Volkswagen We Connect je mladá, nicméně velmi povedená. Po zaregistrování a propojení aplikace s vozidlem dostáváte mnoho zajímavých přehledů a statistik o vašem voze. Svoje vozidlo můžete přes mobilní telefon ovládat v podstatě jako dálkovým ovladačem a jste schopni si například zapnout topení, zamknout a odemknout dveře nebo plánovat další cesty a poslat je přímo do vozidla, které trasu uloží a ušetří Vám čas.

Závěr

Celkový dojem z nové generace Volkswagen Multivan je převážně kladný. Exteriér vozu na nás velký dojem neudělal a některé prvky designu jsme neocenili, nicméně u interiéru tomu bylo naopak. Automobil jako takový je velmi praktický a funkční a jednotlivé funkce a detaily mají své opodstatnění. Oproti starším generacím zde došlo k mnoha změnám a můžeme říct, že nový Multivan se mezi užitková vozidla už řadit rozhodně nemůže. Jízdní vlastnosti předvedl výborné a důstojně konkuruje osobním automobilům.