Vítáme vás u nové rubriky Jak to vidí Entry. V ní se podíváme na zoubek automobilovým novinkám, které podrobíme zevrubnému hodnocení jejich infotainmentu a konektivity. Každé auto bude hodnotit jiný kritik z Entry Engineering, finální verdikt vždy vyřkne projektový vedoucí ve vývoji infotainmentů Entry Engineering Filip Suchomel, který je též šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz, který pravidelně přináší novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

V prvním díle otestujeme loni představenou Toyotu Corollu ve verzi Touring Sports. Obstojí aktuálně nejprodávanější auto na světě současným měřítkům? Má vůz vyráběný od roku 1966 stále co nabídnout? To zjišťoval vedoucí projektů vývoje elektroniky v Entry Engineering Michal Drahoňovský.

Recenze

Nová Corolla je hybrid, což u Toyoty nepřekvapí. Ostatně, byla to právě Toyota, kdo s modelem Prius v roce 1997 představila první úspěšné rodinné benzínoelektrické auto. Dvoulitrový motor nové Corolly zpod kapoty dokáže vypustit slušných 184 koní. A je to znát, zejména při akceleraci. To ale není důvod, proč si lidé hybridní auta kupují.

„Hybridní pohon slouží k tomu, aby spotřeba vozu byla nižší než u klasického spalovacího motoru a snížily se emise CO2. Elektrické baterie pomáhají spalovacímu motoru, aby dříve dosáhl požadovaného výkonu a akcelerace. Nicméně to neznamená, že vůz by byl schopen jet na elektrický agregát delší dobu. Což samozřejmě může být stěžejní hledisko, jestli dá někdo přednost hybridu nebo plně elektrickému autu,“ zamýšlí se Michal Drahoňovský. Naftové motory Toyota už dávno vůbec ve svých vozech nenabízí. Udávaná spotřeba u testovaného vozu je díky hybridnímu pohonu jen 3,8 l benzínu na 100 km.

Automatická převodovka e-CVT ovšem drží motor stále ve stejných otáčkách, takže se může jevit hlučnější, zejména při vyšších rychlostech, motor je ale jinak solidně odhlučněn.

Exteriér auta hodnotíme jako velice povedený. „Čelní maska působí na Toyotu velice dravě a lehce neobvykle, než na co jsme od Japonců zvyklí. Atraktivní vzhled podtrhuje červená barva s černými doplňky a černou střechou nebo osmnáctipalcová kola, což dohromady vyvolává dojem, že sedíte ve sporťáku,“ hodnotí Michal Drahoňovský.

I uvnitř dělá Corolla radost. Potěší použití luxusnějších materiálů, velice pohodlné a ergonomické sedačky, stejně tak kožený prošívaný volant.

Infotainment

My jsme se ale u nové Corolly zaměřili hlavně na infotainment, který je naší doménou. Tady už to taková sláva není. Doslova trčí z palubní desky. A ani svými funkcemi úplně neoslnil. Pokud mají být hybridní auta budoucností automobilismu, tak právě infotainment za zbytkem vozu výrazně zaostává a ničím neprozrazuje, že vznikl v roce 2019.

„Trochu jsem očekával, že osmipalcový infotainment bude mít o něco lepší grafiku. Ta nepůsobí svým rozlišením úplně vkusně, stejně jako hardwarová tlačítka ovládání na bocích obrazovky. Někomu to třeba vyhovuje, já jsem zastáncem spíše kompletně dotykové obrazovky,“ tvrdí Michal Drahoňovský.

„Na druhou stranu je infotainment velice svižný, což ocení každý, kdo do auta sedne a chce něco rychle spustit. Reaguje bleskově. Infotainment není sice příliš rozsáhlý, co do funkcí, ale je poměrně intuitivní a přehledný.“

„Standardem je příjem FM/AM, postrádám však DAB, které by zde dle oficiálních materiálů mělo být. Součástí infotainmentu je také navigace, ta je schopna pracovat s mapami ve 2D/3D. Užitečným doplňkem je online traffic TomTom v reálném čase, který upozorní na dopravní kolony a vyhledá alternativní trasu. Aktualizace map a online services jsou k dispozici po dobu 3 let od registrace,“ doplňuje svým hodnocením Filip Suchomel.

„Navigace ničím úplně nepřekvapí, ale je dostačující. Na první pohled působí prostě, nicméně mapová databáze je bohatá. A komu se mapy TomTom nelíbí, může si přes wifi promítat na obrazovku navigaci ze svého telefonu,“ dodává Michal Drahoňovský.

Zcela vyladěná není ani konektivita. Balíček funkcí přijímání a sdílení dat je poměrně základní. Někomu možná dostačuje, a auta za více než tři čtvrtě milionu bychom čekali trochu víc. „Corolla nabízí bezdrátové nabíjení telefonu, což dnes už většina aut v této třídě. Samozřejmostí je párování telefonu přes bluetooth nebo pouštění hudby bezdrátově nebo přes aux kabel nebo USB. Zamrzí absence Android Auto nebo Apple Car Play, což jsou u konkurence velice využívané funkce,“ vyjmenovává Michal Drahoňovský. Jablíčkáře nepotěší ani to, že zrcadlení displeje smartphonu prostřednictvím mirrorlinku funguje výhradně pro Android. Ano, v této bitvě Toyota prohrává boj i s Daciemi

Kaplička přístrojů je velice přehledná, všechny funkce lze ovládat tlačítky na volantu. Přístrojový štít je kromě hlavního displeje ještě doplněn o trojici částečně analogových budíků, které slouží jako otáčkoměr, palivoměr a teploměr chladicí kapaliny.

O bezpečnost posádky se stará balíček Toyota Safety Sense, ten je ve standardní výbavě všech Toyot. Balíček obsahuje přednárazový bezpečnostní systém (PCS), adaptivní tempomat (ACC), systém varování při změně jízdního pruhu (LDA), asistent rozpoznávání dopravních značek (RSA) a automatická dálková světla (AHB). Kromě toho přináší nového asistenta pro zachování stopy v jízdním pruhu (LTA). Samozřejmostí je adaptivní tempomat.

„Rád bych vyzdvihnul asistent pro udržení v jízdním pruhu. Corolla se jako jedna z mála dokáže udržet uprostřed jízdního pruhu. Během poslední doby jsem si opakovaně všiml, že asistenty podobného ražení s aktivním zásahem, mnohdy zakročí až tehdy, hrozí-li skutečné vyjetí z pruhu. Následně to připomíná víc ping-pong od čáry k čáře než zásah asistenta,“ chválí novou Corollu Filip Suchomel.

Závěr

Závěr? Toyota Corolla je zevnitř i zvenku velice pěkné rodinné auto s nízkou spotřebou, jejíž pohon uspokojí ekologicky uvažující majitele. Neotřelý design způsobí, že auto vzbudí pozornost, kamkoliv s ním přijedete. Slabinou je však nepřesvědčivý infotainment, na němž mohla Toyota ještě zapracovat. Snad se dočkáme alespoň aktualizací!

„Sečteno a podtrženo, Toyota by potřebovala pořádně zamakat na svém systému a vytěžit z něj co nejvíc. Nejedná se o špatný infotainment, bohužel je jen nešikovně prezentován navenek a grafika uživatele spíše odrazuje, než láká,“ hodnotí Filip Suchomel.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.