Další díl našeho seriálu Jak to vidí Entry bude věnovaný novému Lexusu RX450h. Japonský hybridní crossover je zástupce už třetí generace vyráběné od roku 2009, oproti svému předchůdci si polepšil hlavně ve svém infotainmentu, na který se zaměříme. Se svojí cenou dva miliony korun jde o prozatím nejdražší automobil v našem testu. Obhájí auto tuto cenovku? Dostojí vůz pověsti luxusního a prémiového vozu? Na to se zaměří projektový vedoucí týmu testerů v Entry Engineering Jan Kotrč. Vůz jsme otestovali ve spolupráci s Filipem Suchomelem, šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz, pravidelně přinášejícím novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Recenze

Ne nadarmo je slovo Lexus snadno zaměnitelné za luxus. U mnoha jiných značek by to byla drzost, od japonské automobilky to troufalost až tak není. Lexus je totiž všecko, jen ne obyčejný. Odvážný, nezaměnitelný design vozu se snoubí s prémiovými materiály a dokonalým zpracováním.

„Tohle auto se buď člověku líbí, nebo ho nesnáší, nic mezi tím. Je nevšední, majestátní, kvalitní,“ říká Jan Kotrč. Není to ale auto pro každého. Co se jednomu líbit, to může jiného dráždit.

Exteriér Lexusu RX450h doslova srší sebevědomím. „Typická čelní maska je charakteristická. Obrovská, specificky hranatá. Úzké světlomety dokreslují elegantní siluetu vozu. Nelze si ho tak splést s jiným,“ popisuje. Náš testovaný vůz byl navíc v příjemné perleťové metalíze, která je sama o sobě výjimečná.

Uvnitř vozu si každý povšimne kvalitních materiálů. Červená kůže, imitace kůže, perforovaný tříramenný volant, designové lišty s ambientním osvětlením.

Lexus RX450h je hybrid, což ale zasvěcené nepřekvapí. Ostatně, právě tento model byl před 15 lety prvním hybridním SUV na trhu. Auto disponuje 3,5 litrovým atmosférickým šestiválcem ve spojení a dvojicí elektromotorů. Výkon celkový 313 koní z něj ale při jeho hmotnosti žádného trhače asfaltu nedělá. Bezestupňová převodovka e-CVT ani žádnou výrazně sportovnější jízdu neumožňuje. Kvůli ní si ale nikdo Lexus nekupuje.

Třebaže nová generace tohoto vozu ušla v konektivitě a digitalizaci velký kus cesty oproti svému předchůdci, moderní technologie se tu skvěle kloubí s těmi osvědčenými starými. Projevuje se to například na autorádiu nebo klimatizaci.
„Je mi sympatické, že ani v roce 2020 nejde Lexus cestou displejů na klimapanelu, ale nechává stále jistý podíl klasických tlačítek v interiéru. Ta jdou nahmatat intuitivně. Rovněž rádio obsahuje CD měnič, který je umístěn na středovém panelu. I to pokládám v dnešní době, kdy se tyto sloty odklízejí někam pryč a nebo zcela mizí, za zajímavé,“ hodnotí Jan Kotrč. Audiosystém je rovněž prémiový značky Mark Levinson. „Audiosystém ve spojení s ukázkovým odhlučněním kabiny tvoří koncertní síň. V interiéru je důmyslně rozmístěno 15 reproduktorů, přičemž o kvalitu zvuku se navíc stará funkce vylepšování MP3 Clari-Fi,“ doplňuje Filip Suchomel.

Nenechte se ale zmást. Oldschool prvky na ovládání klimatizace jsou tu záměrně přiznané a chtěné. V ostatních prvcích jde Lexus s dobou. Samozřejmostí jsou tak bezdrátové připojení skrze bluetooth, aux kabel, USB sloty včetně těch nabíjecích.

Palubní desce vévodí 12,3 palcový displej infotainmentu, který lze ovládat dotykově a nebo pomocí speciálního touchpadu umístěného chytře ve středovém panelu u pravé ruky řidiče.

„Touchpad funguje jako myš s potvrzením dvouklikem. Má haptickou odezvu. Jsou tu i hardwarová tlačítka pro rychlou orientaci. Když chci vlézt do menu, stisknu tlačítko menu a nemusím nic hledat,“ popisuje systém Jan Kotrč.

Navigace TomTom je přesná, kdo preferuje svoji vlastní, může se k infotainmentu připojit prostřednictvím Apple Car Play nebo Android Auto. Smartphone musí uživatel připojit pomocí kabelu a dvojice USB konektorů ukrytých pod loketní opěrkou. Bezdrátové připojení zde bohužel nenalezneme. Připojením vlastního telefonu pak lze v autě využívat online služby, jako je počasí, dopravní info, cena pohonných hmot nebo dostupnost v parkovacích domech. Bohužel však v autě chybí slot pro datovou SIM kartu, což by využití těchto služeb zpříjemnilo.

Kaplička přístrojů je plně digitální a poskytuje řidiči jízdní data a informace o nastavení vozu. Ovládání probíhá pomocí tlačítek na volantu, jimiž lze přepínat jednotlivé módy (jízdní data, navigace, nastavení, asistenti).

Potěší přítomnost head up displeje, který promítá důležité informace přímo do zorného úhlu řidiče.

Samozřejmostí je pak nálož asistenčních systémů, které činí z vozu takřka kosmickou loď: přednárazový, adaptivní tempomat, vedení v pruhu, kontrola provozu za autem s akustickou výstrahou, sledování mrtvého úhlu, automatické ovládání dálkových světel, systém rozpoznávání dopravních značek nebo 360stupňový pohled na vůz shora prostřednictvím obrazu složeného ze všech vnějších kamer. Světlomety Lexusu jsou adaptivní, umí se autonomně ztlumovat a vystíňovat. Avšak automatika světel pustí plný výkon až nad 120 km/h.

„Auto má aktivní vyrovnávání náklonu karoserie, což sice trochu zvyšuje komfort jízdy po okreskách, ale fyziku to rozhodně nepřečůrá,“ dodává Filip Suchomel.

Vytknout lze chybějící oplastování střešního panoramatického okna, které zevnitř tmavého interiéru velmi vyniká.  Chyb, které bychom Lexusu vytkli, je však naprosté minimum.

Závěrečný verdikt? Lexus RX450h nabídne naprosto všechno, co lze od moderního auta očekávat, zároveň zůstává svůj. Zvenčí je auto doslova aristokratické, uvnitř je výstřednost zkrocena a je plné příjemných detailů. Kdo si ho koupí, má jistotu, že jezdí v kvalitním autě, za kterým se lidé budou otáčet. Jestli to ospravedlní vyšší cenu? Pro mnohé lidi jistě ano,“ dodávají oba recenzenti Jan Kotrč a Filip Suchomel.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.