Jak to vidí Entry – Kia Sorento

Kia Sorento ve výbavě Exclusive s plug-in hybridním pohonem (1.6 T-GDI 4×4 PHEV 6AT) není žádnou žhavou novinkou automobilky Kia, nicméně stále si drží svou designovou neotřelost jistým „americkým lookem“. Model Sorento je vlajkové SUV značky, posádce tak nabízí pohodlný a luxusní interiér, všestrannost díky pohonu všech kol, vysoký výkon a naopak příznivou spotřebu paliva (závislá na četnosti nabíjení). Dnešním dílem Vás provede náš kolega Daniel Šabatka, který nové Sorento otestoval a zhodnotil.

Dan působí v Entry na pozici Testera HMI Infotainmentu, kde se zabývá testováním grafiky infotainmentu, což znamená: analýza, vyhodnocení a zadávání grafických chyb v systému a případné návrhy na vylepšení. Jako většina testerů slouží, jako výstupní kontrola, která zajistí, že nový infotainment bude fungovat perfektně s co nejmenším počtem chyb.

Co se týče technických specifikací, testovaný model Sorenta je vybaven kombinací spalovacího motoru a elektromotoru. Benzínový motor disponuje výkonem 177 koní, zatímco elektromotor přidává dalších 66,9 kW. Celkový výkon vozu činí pěkných 265 koní (200 kW) s točivým momentem 350 Nm, což poskytuje dostatečnou dynamiku pro plynulou jízdu ve všech podmínkách. Díky plug-in hybridnímu systému lze také dosáhnout významného snížení spotřeby paliva či se pohybovat výhradně na elektrický pohon (57 km).

Co se týká nabíjení, auto disponuje palubní nabíječkou o maximálním výkonu 3,3 kW (AC) a baterií s kapacitou 13,8 kWh. Baterii nabijete z klasické 230 V zásuvky za necelých 5 hodin. V případě, že Sorento zapojíte do wallboxu, zkrátí se doba na cca 3,5 hodiny.

Sorento se pyšní opravdu prostorným interiérem. Nabízí dostatek místa pro cestující i náklad. Sedadla jsou pohodlná, ergonomicky tvarovaná a čalouněná kůží Nappa, což zajišťuje příjemnou jízdu na dlouhých cestách. Kvalitní materiály a precizní zpracování přidávají dojmu luxusu. V interiéru je také k dispozici bohatá výbava, včetně vyhřívaných a ventilovaných sedadel, vyhřívaného volantu, panoramatického střešního okna a moderního audiosystému Bose.

 

Navenek Kia Sorento snoubí eleganci a robustnost. Svého osobitého charakteru dosahuje díky ostrým liniím, dynamickým proporcím a výrazným detailům. LED světlomety a atraktivní design přední masky přispívají k modernímu až muskulaturnímu vzhledu.

 

Nutno říci, že poslední generace infotainmentu se značce povedla. Multimediální systém disponuje hezky zapracovaným dotykovým displejem, HMI je poměrně intuitivní. Možná bychom mu ale vytknuli až zbytečně příliš funkcí. Na druhou stranu zde nechybí podpora Apple CarPlay nebo Android Auto. K dispozici je také vestavěná 3D navigace s online službami od TomTom, kalendář nebo filtr modrého světla.

 

Absolutní nutností u elektrických a PHEV vozidel je mobilní aplikace pro jejich vzdálenou správu. Aplikace Kia Connect umožňuje u Sorenta ovládat či kontrolovat například průběh nabíjení, stav nabití trakční baterie, polohu vozidla nebo plán údržby.

Námi testovaná Kia Sorento Exclusive 1.6 T-GDI 4×4 PHEV 6AT je skvělým vozem pro ty, kteří hledají kombinaci výkonu, prostornosti a moderních technologií. Plug-in hybridní pohon zajišťuje příjemnou ekonomičnost provozu a dynamiku, zatímco pohodlný interiér a atraktivní exteriér dodávají posádce pocit luxusu. Infotainment a mobilní aplikace naopak slibují komfort při každodenním užívání.

 

Otázky a odpovědi

 
Dovedeš si představit, že si toto auto koupíš?

Určitě dovedu, vůz poskytne posádce velmi komfortní svezení a v případě potřeby dokáže poskytnout sílu medvěda, což je kombinace, která se mi líbí.

Dojmy z Infotainmentu?

Infotainment, ačkoliv je poměrně odlišný od námi dobře známého koncernu, tak jej stejně považuji za poměrně intuitivní a má jednoduché minimalistické rozhraní, což je za mě rozhodně plus.

Jakým autem jezdíš?

Můj křižník nese název VW Passat Variant B7.

Co se ti na tomto autě líbí? (Sorento)

Rozhodně první, co mě zaujalo je design (jak exteriér, tak interiér), komfort na palubě a kvalita zpracování.

Co se ti na tomto autě nelíbí? (Sorento)

Ačkoliv se jedná o banality, tak je to absence beztrátové možnosti AndroidAuto/Carplay, na můj vkus trochu přeposilovaný volant a absence matrix světlometů.