V seriálu Jak to vidí Entry se dnes podíváme na druhou generaci Audi Q3 ve verzi Sportback. Automobil poprvé představený loni v létě je v prodeji teprve krátce, posbíral ale už řady nadšených reakcí. Zaslouží si je poprávu? Dostojí infotainment auta prémiovosti značky Audi a ospravedlní vyšší cenu nového vozu nejstarší německé automobilky? To zhodnotí projektový vedoucí ve vývoji infotainmentů Entry Engineering Filip Suchomel, který je též šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz, pravidelně přinášející novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.
Recenze
Audi Q3 Sportback je kříženec. Budeme-li se držet zvířecí terminologie, tak mnohem víc než pouličního vořecha připomíná spíš dobrmana nebo německého ovčáka. Důstojné, respekt vzbuzující a spolehlivé auto. Karoserie v sobě spojuje SUV a kupé, respektive si z obou typů bere jejich výhody.
„Zprvu se mi tato myšlenka příliš nezamlouvala, ve skutečnosti to docela dobře funguje. Audi Q3 Sportback se od standardní verze liší krásně zkosenou zádí. Právě ta dodává vozu jistý punc výjimečnosti a sportovnosti,“ zdůrazňuje Filip Suchomel. „Navíc jsem ani při svých 185 centimetrech na zadních sedačkách netrpěl!“
Námi testovaný vůz je vybaven paketem S-line, který opticky vylepšuje mnoho částí auta, nejviditelnější změny se týkají nárazníků a interiéru. Pod kapotou nás ovšem čekal pouze naftový dvoulitrový čtyřválec o výkonu 110 kW v automatické převodovce s pohonem pouze předních kol. Naší největší, ale zároveň jedinou výtkou je tedy motorizace vozu.
„Auto je celkem hlučné, motor jde dost slyšet. Chybí mu výkon pro svižnější jízdu. Už samotné nastartování naftového čtyřválce prostě dehonestuje jinak skvělý první dojem z tohoto auta. Benzínový čtyřválec by vozu slušel mnohem víc. Naštěstí si lze i z jiných motorizací vybírat, je jich celkem pět,“ hodnotí Filip Suchomel.
Nižší spotřeba, která může hrát hlučnému motoru do karet, ale nemůže ospravedlnit vyšší cenu. Je otázka, kdo si koupí auto za milion a půl a bude volit naftu kvůli úspoře pár desítek korun na plné nádrži…
Tedy, abychom byli spravedliví, ceny začínají už na milionu. Náš model ale zdobí nejvyšší stupeň výbavy s multimediálním systémem MMI Navigace plus a službami myAudi. A tady je to jinačí paráda.
Displej infotainmentu je šikovně natočen k řidiči, což je při extrémně lesklém displeji užitečné. Navíc netrčí z palubní desky ven, ale je šikovně zakomponován do ní. Škoda, že u kvé trojky Audi nešlo cestou haptické odezvy po stisknutí, ta je stále doménou vyšších řad.
„Esem v rukávu je Audi Connect Navigation & Infotainment. Vložíte-li datovou SIM kartu do slotu v přihrádce spolujezdce, Q3 se stane skvělým pomocníka na cestách. Kromě LTE WiFi hotspotu můžete využívat Google online traffic, StreetView, online vyhledávání POI, předpověď počasí nebo Parkopedii,“ popisuje Filip Suchomel. Tento šikovný pomocník dokáže řidiči pomoci najít volné místo na parkovištích v cíli jeho cesty. Motoristé z větších měst, kde je parkování často neřešitelným rébusem, to ocení.
Telefonovat lze buď klasickým připojením smartphonu přes bluetooth, proč ale nevyužít skvělých služeb Audi MMI nebo Apple Car Play a Android Auto…
A co že to appka My Audi vlastně umí? Docela dost. Pokud si ji nainstalujete, můžete auto odemykat a zamykat mobilem, aktivovat nezávislé topení, vést si knihu jízd nebo mít neustále přehled o aktuálním stavu vizidla, včetně množství paliva v nádrži.
Infotainment umožňuje psaní adresy prstem na displej, možné je i hlasové zadávání. Navigace je skvělá, lze samozřejmě využívat tu, kterou má člověk ve svém telefonu. Ten se s infotainmentem hravě spáruje bezdrátově. Už žádné kabely! Telefon stačí při příchodu vložit do Phoneboxu s bezdrátovou Qi nabíječkou a LTE příjmem, sám se dobíjí. Auto přitom pořád disponuje dvojicí USB slotů, jeden je staršího typu 3.0 a druhý nového typu USBC. Další dvě nabíjecí USB mají k dispozici spolujezdci vzadu.
Integrovaná navigace vozu má podporu češtiny a umožňuje i pokročilé hledání, například pomocí párováním s google mapami. Z nich si systém vybírá často navštívené cíle a dokáže řidiči poskytovat cenné rady. Například o tom, která čerpací stanice je poblíž, kdy má otevřeno a kolik tam stojí palivo. Auto se díky My Audi synchronizuje s kalendářem telefonu, dokáže se v nadsázce samo nachystat na jízdu a upozornit řidiče, kdy je čas vyjet, aby byla doba dojezdu zaručena, nebo kudy se vyhnout dopravním zácpám. Konektivita auta je zkrátka maximální a z hlavy nedokážeme vydolovat, jestli nějaký model auta nabízí ještě něco víc.
Pochválit lze i klimatizaci, která má svůj vlastní panel a ovládá se tlačítkově. Tlačítka při stisknutí vydávají klasický „audi zvuk“ zvaný Audi click, což je příjemná a potěšující drobnost.
Interiér vozu působí luxusně. Ty tam jsou zaoblené tvary. Za příplatek lze zvolit dekorativní ambientní osvětlení, které je však vkusné a na rozdíl od jiných značek umožňuje nepřebernou škálu barev. Všechny díly lícují na milimetr, nic nevrže a neskřípe. Tříramenný volant stejně jako volič automatické převodovky jsou kožené s dekorativním prošíváním.
„Parkovací asistent umí zaparkovat sám, parkovací kamera vzadu má velmi dobré rozlišení, nicméně není vybavena ostřikem a je ji tedy nutné občas otřít. Drobným detailem je odkládací plocha pro nápoje, která mohla být vybavena roletkou. Rovněž sedačky, jinak velmi komfortní s bočním vedením, nejsou vybaveny elektrickým ovládáním,“ komentuje Filip Suchomel.
Závěr
Auto má panoramatickou střechu vybavenou roletkou, což ocení každý, kdo potřebuje v létě rychle vyvětrat rozpálený interiér.
Námi testovaný vůz neměl ve výbavě matrixové světlomety, které by umožnily vypnout část segmentů LED diod při použití dálkových světel a tím je korigovat. Lze je však za příplatek pořídit.
Z jízdních asistentů nepřekvapí přítomnost hlídače mrtvých úhlů, výstrahu vzdálenosti, najdeme zde i čtení dopravních značek, vedení v jízdním pruhu a tempomat. Z jízdních režimů je jich na výběr hned několik, pomocí systému Audi drive sellect lze volit například mezi offroadem, ekorežimem, komfortem nebo sportem. Auto podle zvoleného módu nastaví odezvu plynového pedálu, citlivost stabilizace ESP a tuhost volantu. Ve výbavě ovšem není adaptivní podvozek, tím tedy výčet možností končí.
Závěrečný verdikt? „Audi Q3 Sportback je sexy auto, jehož infotainment je špičkový a není mu co vytknout. Z dostupných motorizací je ta naftová ale nejméně vhodná a radím se raději poohlédnout po těch benzínových,“ hodnotí Filip Suchomel.
Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.