Je hodně aut, za kterými se otočíte. Audi A5, vyráběné ingolstadtskou automobilkou od roku 2007, je jezdím z nich. Nestárnoucí vzhled vozu, navržený legendárním Walterem de Silvou, byl ostatně už v roce 2010 ohodnocen německou cenou pro design. Sám Silva o „ápětce“ mluví jako o nejkrásnějším voze, který navrhl. V našem testu Jak to vidí Entry se zaměříme na modernizovaný sportback ve verzi S-line. Obhájí auto svou cenovku dva miliony korun? A neudělá ostudu svým dnes již kultovním předchůdcům? Na to se zaměří tester infotainmentů Entry Engineering Maroš Didik. Audi A5 sportback jsme otestovali ve spolupráci s Filipem Suchomelem, šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz, pravidelně přinášejícím novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.
Recenze
A začněme hned tím nejlepším, co recenzovaný model nabízí – vzhledem. Anglické slůvko wow, vyjadřující údiv, je asi tím prvním, co vám přijde na mysl při prvním kontaktu s ním. Auto je totiž skutečně krásné. Němcům se povedl majstrštyk. Už dřívější velmi sexy model ještě vylepšili. Ostře řezané linie karoserie ladí k dravým světlometům. Námi hodnocený vůz v šedé metalíze Quantum a bezrámovými dveřmi působí skutečně jako žralok. Čistý design si na nic nehraje, každý detail má smysl. Kamkoliv s tímhle autem přijedete, vzbudíte zaslouženou pozornost.
„První slovo co mě napadne je prestiž. Design vozu je moderní, ale nepopírá předchozí modely a nesnaží se za každou cenu měnit to, co fungovalo. Audi třeba od roku 2004 jde cestou velkých předních masek vozů, sympatické ovšem je, že to nepřehánějí a nesnaží se za každou cenu dopředu cpát obří ledvinky, tak jako jiné automobilky,“ hodnotí Maroš Didik.
První usednutí do „ápětky“ skvělý dojem nezmění. Sportovně laděné sedačky s výrazným bočním vedení jsou pohodlné, lze u nich nastavit délku sedáku, což se při delších cestách vždycky hodí, tříramenný volant se skvěle ovládá. Naprosto všechny díly perfektně lícují, v interiéru nic nevrže a neskřípá.
Skvělý dojem ale poprvé zakolísá ve chvíli, kdy se rozjedete. Třebaže A5 se prodává v mnoha motorizacích, námi hodnocený model je naftová předokolka s dvoulitrovým motorem o výkonu 140 KW. 190 koní je sice více než dostatečných, zde prvně si ale položíte otázku, kde udělali soudruzi z NDR chybu? U sportovně laděného vozu s dvacetipalcovými koly nafta? Benzín by šedému německému žralokovi slušel víc, naštěstí si lze tuto variantu zakoupit.
„Naftový dvoulitr u takovýchto aut je prostě přešlap,“ uzavírá Filip Suchomel. Dlouholetý slogan Audi „Náskok díky technice“ je ale uvnitř vozu potvrzen. Desetipalcový displej infotainmentu sice působí lehce tabletoidně a budí dojem, že je sklopný (není), ale běhá rychle a poskytuje nejvyšší rozlišení. Je kompletně digitální, postranní tlačítka nečekejte. Na displej lze psát některé povely prstem, systém lze také ovládat hlasem.
Co by ale byl infotainment bez nezbytného internetu… „Pokud vložíte datovou SIM kartu do slotu v přihrádce spolujezdce, začnou se dít věci! Kromě LTE hotspotu můžete totiž využívat Online traffic, StreetView, online vyhledávání POI, předpověď počasí či Parkopedii. To vše usnadňuje orientaci v neznámém městě. Stejně tak mne nadchla synchronizace emailů, zpráv či kalendáře,“ vyjmenovává Filip Suchomel.
Komu stačí aplikace ve svém mobilu, může se připojit pomocí Apple Car Play nebo Android Auto, ovšem pouze pomocí kabelu. A kdo si chce mobil pouze dobít, tomu postačí vložit ho na speciální místo pod loketní opěrkou a bezdrátově dodat baterii šťávu. Potěší přítomnost klasického USB i novější varianty USB-C. Nechybí příjemné ambientní osvětlení interiéru, nelze u něj ovšem měnit barevnost, což je škoda. Hrozí, že po čase se stane otravným. Audi bylo vždy průkopníkem displejů s pokročilým softwarem, takže virtual cockpit nechybí ani v nové „ápětce“. Individuálně lze nastavit téměř cokoliv, co se bude řidiči v kapličce přístrojů zobrazovat. Jsou libo budíky? Nebo mapa s navigací? Nebo snad jízdní data? Vše lze nastavit tlačítky na volantu.
Trošku podivná je ovšem příplatková výbava. Například bychom očekávali, že konfigurace vozu za dva miliony korun bude vybavena velkou škálou asistenčních systémů, které jiné automobilky k vozům ve vyšší výbavě standardně nabízejí. Ale ono ne. V námi testované Audi A5 tak nenajdeme například hlídač slepých úhlů ve zpětných zrcátkách ani adaptivní tempomat.
„A auta s touto cenovkou bych automaticky počítal, že tempomat zde bude. Asistenční systémy si ovšem lze sice dokoupit za 50 tisíc korun,“ vysvětluje Maroš Didik. Ostatně, cenovou politiku Audi asi nejlépe ilustruje ceník kol ze speciálních slitin. Ta na fotografiích se standardně s autem nedodávají, zaplatíte za ně 94 tisíc korun… Kdyby si člověk chtěl do auta pořídit kompletní doplňkovou výbavu, zastavil by se ceník na 2,5 milionu korun. Není to levné auto.
Závěrečný verdikt? Audi A5 sportback je sexy žihadlo, které se prostě musí každému líbit. Což je možná hlavní důvod, proč si jej mnozí pořídí. Kamkoliv pak přijede, vzbudí patřičnou pozornost. Motoricky bychom volili lepší konfiguraci – naštěstí ji Audi nabízí. Asistenční výbava je chudší a naštvat může i fakt, že vše je tu za příplatek. Pokud ale někdo nemá hluboko do kapsy a nějaký ten statisíc neřeší, může si nakonfigurovat nejen hezké, ale perfektně vybavené auto, v němž je radost jezdit a které se neokouká.
Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.