Každoročním vrcholem Mistrovství ČR v automobilových soutěžích je Rally Bohemia. Na startu legendárního závodu se i letos 10. a 11. července představí Filip Mareš s navigátorem Radovanem Buchou v barvách Laureta Auto ŠKODA Teamu, tradičně ve voze ŠKODA FABIA Rally2 evo od Entry Engineering. Vy si čekání na bohemku můžete zkrátit rozhovorem, který nám Filip poskytnul během příprav. Dozvíte se třeba, jak moc se v závodech dá spoléhat na náhodu, jaké tratě má Filip nejradši, kolik stupňů bývá v kabině vozu, jestli jsou rallyoví jezdci mezi sebou přátelé a nebo kdo je Filipovým závodnickým vzorem.

Zdá se, že letos tě pronásledují trojky. Třikrát jsi byl na letošních podnicích MČR v rally třetí. Vnímáš to s odstupem jako úspěch?

Určitě ano. Konkurence v českém šampionátu je obrovská a každé umístění na stupních vítězů se počítá. Navíc se nám daří nejrychlejším dvěma posádkám postupně přibližovat.

Párkrát zasáhla i náhoda, například kámen na trati, blbé počasí nebo defekt. Jak moc se s takovou náhodou dá počítat a dokáže v závodě i pomoci?

Rally je sport, kde hraje velkou roli spoustu proměnných. V každém závodě vás potká něco, s čím dopředu nepočítáte a nelze se na to 100% připravit. Pak záleží na tom, kdo se s těmi nástrahami popasuje nejlépe, ať už jde o počasí nebo kámen vyhozený do stopy.

Při loňském šampionátu tě dostihl problém s nedostatkem paliva, další z náhod. Kvůli tomu ti unikla "bedna" a skončil jsi čtvrtý. Oč tam vlastně šlo? Byls dlouho naštvaný?

Naštvaný jsem samozřejmě byl, stálo nás to nejspíš bednu v celém mistráku. Ale náhoda to nebyla. Dashboard nám ukazoval chybné hodnoty stavu paliva v nádrži, nejsme jediní, kdo měl s tímto technickým nedostatkem problém. A k tomu jsme na přejezd potřebovali asi o dva litry více paliva, než jsme předpokládali. V součtu to znamenalo sucho v nádrží a odstoupení.

Jaká byla pětiměsíční zimní pauza? Jak se vlastně závodník připravuje, když nemůže závodit?

Byla dlouhá. Ale u mě to neznamená žádný odpočinek. Hlavní činností jsou jednání se sponzory, s členy týmu, příprava všeho potřebného na novou sezónu. A k tomu téměř každodenní fyzická příprava.

Každý ze závodů letošního mistrovství se dost odlišuje povrchem své trati, což klade na jezdce velké nároky. Který ti nejvíc vyhovuje a proč?

V České republice jsou všechny závody na asfaltu a šotolina se na rychlostkách objevuje spíš výjimečně. Ale charakterově se soutěži od sebe liší, a to je dobře. Jinak si nejvíce věřím na asfaltu, ale asi ještě o kousek radši mám šotolinu, na které bohužel nemám tolik příležitostí závodit.

Poslední závod v Hustopečích se jel v tropických vedrech. Kolik stupňů vůbec v kabině máš? A dá se proti vedru nějak bojovat?

Neměřili jsme to, ale určitě se teploty v kabině šplhaly přes 55°C. Jsme navíc oblečení do dvou vrstev nehořlavého prádla, takže je to vážně občas docela prádelna. Ale nejlepší přípravou na to je fyzický trénink. Když jste v dobré kondici, snášíte i vysoké teploty v pohodě.

Čeká tě nejsledovanější epizoda mítinku, Rally Bohemia. Cítíš se tam pevnější v kramflecích, když jako boleslavská posádka závodíte "doma"?

Bohemka je mojí domácí soutěží a je vždy super závodit v rodném městě. Ale soutěž znám stejně dobře, jako všechny ostatní závody u nás, takže si nemyslím, že bych k ní přistupoval v tomto směru jinak, než k předchozím závodům. Chceme každopádně uspět.

Jestli dobře počítám, tak na "Bohemce" budou Fabie zastoupeny hned v devíti týmech. Takže velká konkurence stejných aut. Vnímáš to jako výhodu, že na trati potkáš auta jejichž schopnosti a chování dobře znáš?

Upřímně tohle moc neřeším. Myslím ale, že jich bude více než 9. My se nicméně soustředíme na náš vlastní výkon a moc nehledíme na to, kdo s čím startuje. Snažíme se o to, aby před námi, pokud možno nikdo nebyl, to je to, o co nám jde.

Bodově si zatím průběžně v žebříčku šampionátu druhý hned za Kopeckým. Do konce sezony je daleko, ale jak vnímáš své šance, že tohoto hegemona porazíš?

Šampionát je stále hodně otevřený, nejsme ani v polovině kalendáře. Zatím na tom bodově nejsme špatně, ale pokud chceme pomýšlet na titul, musí jednoznačně přijít i nějaká vítězství.

Jaké jsou vlastně vztahy s jednotlivými soupeři? V rally se žádný trash talk jako v boxu nekoná. Znamená to, že mimo závod spolu klidně jdete na pivo?

Myslím si, že mezi námi funguje vzájemný respekt, s naprostou většinou soupeřů. Ale kamarádství se tam moc nenosí. Každý chce uspět, je to drahý sport a každý dělá maximum pro úspěch svého týmu. Já si myslím, že vycházím s většinou jezdců i spolujezdců dobře.

Který ze sedmi závodů v letošním MČR v rally máš osobně nejradši? A proč?

Hodně rád mám právě odjeté Hustopeče, líbí se mi tamní tratě ve vinících i období, ve kterém se závod koná. Pak je to domácí bohemka a Rallye Český Krumlov. Ta by na podzim měla letošní šampionát uzavírat.

Tvůj talentovaný rallyový kolega a rival Miroslav Číž tě nedávno zmínil jako svůj velký vzor. Jak se ti tahle slova poslouchají? A máš ty sám nějaké vzory?

Míru znám ze školy a fandím mu. Těší mě, že ho má cesta inspirovala a také pracuje na tom, aby se v rally dostal nahoru. Já vždy obdivoval Sebastiana Loeba, stejně fenomenální a všestranný je nyní Ogier. V čechách ale žádný vzor nemám.

Od loňska závodíš s novým navigátorem Radovanem Buchou. Spolujezdci jsou pohříchu často dost opomíjení, smetanu vždycky slízne řidič. Jak jste si spolu sedli?

Radek je stejně jako já do rally zapálený a to je základ. Myslím, že nám spolupráce funguje už téměř na 100%, neustále se snažíme věci kolem rozpisu vylepšovat. Je pravdou, že i spolujezdci by si v médiích zasloužili více prostoru. Já bych byl určitě pro.

Kde vidíš budoucnost české rally? Čím dál častěji se skloňuje slovo elektromobilita...lákalo by tě závodit bez vůně benzínu a řevu motorů?

V tuto chvíli nelákalo. V motorsportu je to právě zvuk motorů, který ve mně a rozhodně i ve fanoušcích vzbuzuje ty správné emoce. Bez toho si to popravdě nedokážu vůbec představit a doufám, že elektromobilita v rally nikdy nebude hrát prim. Osobně vidím mnohem větší potenciál třeba v syntetických palivech.

Když srovnáš zahraniční závody a těmi tuzemskými - je nějaký citelný rozdíl v podpoře, fanoušcích nebo kvalitě zázemí?

To je těžké globalizovat, liší se to stát od státu a úrovni dané soutěže. Pro mě jako pro jezdce je nicméně lákavější startovat v zahraničí, v závodech, které neznám tak dobře. Na druhou stranu si s tojím za tím, že soutěže v česku mají obecně vynikající úroveň organizace.

Vzpomeneš si ještě na svůj první start v rally? Jsou to hezké vzpomínky?

Na první opravdový start v rally jen tak nezapomenu. Rally Jeseníky 2014. Měl jsem velké nervy a náš výkon tomu odpovídal. Nakonec nám vyletěla ojnice a odjeli jsme tak asi jen polovinu závodu.

Do kolika let se vůbec dá závodit? Kde vidíš svoji vzdálenou budoucnost?

V rally se dá udržet na špici poměrně dlouho. Důležité je podle mě být stále v odpovídají kondici a nevypadnout z toho. Mým plánem nicméně není závodit do důchodového věku. Mám sny a cíle, kterých chci dosáhnout. To mě zatím žene kupředu a nad vzdálenou budoucností tolik v tuto chvíli nepřemýšlím.

Jaký jsi vlastně řidič v soukromí? Jezdíš předpisově, nebo je tvými fotkami z radaru vytapetován boleslavský magistrát?

Dokonale předpisově asi nejezdím, ale jinak na silnici rozhodně snažím chovat maximálně zodpovědně, předvídat a věnovat se tomu, čemu za volantem mám. Pokutu dostávám jen výjimečně a když už, tak je to bylo nejčastěji za parkování v Praze.

Nemáš alespoň někdy - za dobrého počasí a vhodném prostředí - chuť na to trošku šlápnout?

Ne, počasí tohle u mě spíš neovlivňuje. Když už mám chuť jet svižněji, dovolím si to jen tam, kde to znám a kde vidím, že se pohybuji úplně sám. 

Teď zrovna v kinech startuje už nevím kolikátý díl série Rychle a zběsile. Máš rád takové filmy? A směješ se třeba při tom, když tam auta porušují zákony fyziky?

Nevadí mi, ale ani je nijak nevyhledávám. Když už mám možnost koukat, akční záběry přitažené za vlasy nijak zvlášť nevnímám a beru je jako součást děje. Ale k oblíbeným filmům je neřadím, většinu novějších dílů jsem popravdě ani neviděl.

Nemůžu se tě nezeptat: onemocněls covidem, podobně jako Václav Pech jr.? A nemohlo to mít vliv na tvůj výkon?

Musím zaklepat na dřevo, ale covidem jsem neonemocněl, nebo o tom nevím.

Rally je sport, při kterém bohužel někdy umírají i fanoušci. Vnímáš posun v zabezpečení tratí a chování lidí při závodech?

Myslím si, že procento takových případů je tak malé, že by určitě sneslo porovnání i třeba s fotbalem, kde se do sebe fanoušci občas také třeba pustí. Úroveň zabezpečení je v rally obecně na velmi vysoké úrovní a pokud už dojde k nějaké nešťastné události, jde ve většině případů o selhání jednotlivců, kteří porušují zákazy.

Abychom skončili nějak odlehčeně: jaký největší nesmysl jsi o rally četl nebo slyšel?

Mám-li být úplně upřímný tak, posledním nesmyslem o rally, který jsem četl, byla Tvá otázka, ve které byl šampionát nazvaný mítinkem a závod epizodou. Promiň, to jsem si nedokázal odpustit, ber to prosím s humorem, pobavilo mě to 😊