Nové auto, nový tým i nový spolujezdec. Takové bude pro juniorského mistra Evropy Filipa Mareše letošní Mistrovství České republiky v rally, které startuje za několik dní legendárním závodem Rally Bohemia. Mareš pojede v novém voze Fabia R5 evo, kterou mu poskytla vývojová a konstrukční firma Entry Engineering.

Závodník kolem sebe postavil i nový tým, který nese název LAURETA AUTO ŠKODA TEAM, pojmenovaný po jednom z předních boleslavských prodejců vozů značky Škoda, za níž stojí dnes již legendární mladoboleslavský automobilový závodník Jaroslav Jelínek. Mareše v kokpitu poprvé bude navigovat i nový spolujezdec, mladoboleslavský Radovan Bucha. O novou fabii se postará jenišovický Rexteam, za nímž stojí další závodnická legenda – rodina Crčkových, někdejší mistři republiky v rally.

„Mám za sebou náročné období. Nejprve jsem přišel o spolujezdce, Honza Hloušek odešel k Janu Kopeckému. Do toho přišel koronavirus. Mé plány vzaly za své. Představa, že skončím, pro mě ale byla nemyslitelná. Byl jsem v situaci, kdy jsem musel poskládat nový vlastní tým, naštěstí se našli partneři, kteří do toho šli se mnou,“ vysvětluje Filip Mareš.

Nově vzniklý tým se zrodil rekordně rychle. Mareš jej veřejnosti představil 7. 7. v Mladé Boleslavi. Karoserie nové škodovky nese číslo 77, proto závodník věří, že štěstí stojí na jeho straně. K přípravě na první ostrý start má jen pár dní. „Máme sice nový tým a bude chvilku trvat, než se sehrajeme, ale na nic jiného než vítězné pozice nepomýšlíme,“ podotkl závodník.

Spolupráce Filipa Mareše a Entry Engineering nevznikla náhodou. „S Filipem jsme se seznámili loni, kdy nám začal pomáhat s „donastavením“ našeho vlastního dvousedadlového sportovního vozu Sigma TN a zároveň jsme podpořili jeho starty v rally. Od letoška Filip startuje sám za sebe, staví se kompletně na vlastní nohy, což je nám sympatické. Filip není ze závodnické rodiny a své úspěchy si musel tvrdě vydřít, spousta lidí ho odrazovala. Stejně tak my jsme si zpočátku prošli obdobím, kdy nám všichni tvrdili, že uspět v automotive bez velkých konexí malá česká firma nemůže. V obou případech se ukázalo, že kde je vůle, je i cesta,“ říká za Entry Engineering jeho jednatel Pavel Paickr.

Přednostem Fabie R5 evo Entry Engineering plně důvěřuje. Tento speciál totiž zná lépe než kdo jiný. „Byl to jeden z našich velmi úspěšných zákaznických projektů. Naši lidé se účastnili vývoje Fabie R5 evo pro oddělení vývoje Škoda Motorsport od počátků po homologaci,“ dodává Pavel Paickr.

Nový tým LAURETA AUTO ŠKODA TEAM se chce účastnit všech soutěží zařazených do seriálu Mistrovství České republiky. Posádka Mareš-Bucha má v plánu také reprezentační start na zahajovacím podniku ERC – Rally di Roma Capitale.

Mareš si tovární speciál Fabia R5 evo „osahal“ už letos v únoru na Švédské rally, kde skončil na skvělém šestém místě. „To auto je perfektní. Oproti svému předchůdci má vylepšený podvozek, zadní nápravu, má silnější motor,“ popisuje fabii Mareš. Auto disponuje výkonem necelých 300 koní, od původní „erpětky“ se liší i čelní maskou a nárazníky. Nemá sice klimatizaci ani infotainment, ale se svou cenovkou jde o nejdražší vůz mladoboleslavské automobilky.