Firemní flotila Entry Engineering se rozrostla o první dva elektromobily. Pořídili jsme vozidla Škoda Enyaq iV, které si drží pozici nejprodávanějšího elektroauta v Česku a dále Volkswagen ID.3 ze stejné koncernové stáje. Při nákupu jsme využili dotace z programu podpory nízkouhlíkové technologie – elektromobilita. Podpora pro podnikatele běžela do loňska v rámci operačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu. Byla určena na pořízení elektromobilů pro malé, střední a částečně i velké podniky. Ve výzvě bylo pro všechny žadatele alokováno 150 milionů korun.

„Ať chceme nebo ne, je elektromobilita a s ní spojené výzvy budoucností automotive příštích deseti let. Z našeho pohledu je docela zásadní, když už si říkáme vývojáři, aby většina našich lidí vyzkoušela reálný život s těmito vozy,“ říká k pořízení vozů jednatel Entry Engineering Pavel Paickr. „Za přispění fondů EU se z nákupu stává záležitost ekonomicky relevantní běžnému vozu se spalovacím motorem,“ dodává.

Menší VW ID.3 již slouží zaměstnancům Entry při cestách mezi pobočkami. Rotací mezi zaměstnanci se vůz dostane do rukou každému, kdo o to má zájem. Škoda Enyaq slouží jako služební vozidlo vedoucích zaměstnanců vždy s týdenními periodami.

V Česku aktuálně jezdí 8500 elektromobilů, což je dvojnásobek loňských čísel. Jde sice o stále velmi zanedbatelné procento oproti celkovým prodejům, nicméně trend je zřetelný. Evropská unie si zvolila elektromobilitu jako hlavní trend v pohonu osobních vozidel pro nejbližší období.

Přímé dotace na nákup elektrovozů pro české firmy skončily loni, pro soukromé osoby zavedeny ani nebyly. Jediné výhody, které v Česku majitelé vozů s registrační značkou EL mohou využívat, jsou parkování v modrých zónách zdarma a odpuštění silniční daně. Nemusejí si též kupovat dálniční známku.

Cílem programu „Nízkouhlíkové technologie, aktivita a Elektromobilita“ byla podpora konkurenceschopnosti podniků a udržitelnosti české ekonomiky prostřednictvím zaváděním inovativních technologií v oblasti elektromobility. Zvýšení využití efektivnějších a spolehlivějších nízkouhlíkových technologií, které se zatím v ČR běžně neuplatňují. Výstupem projektů bude zvyšování počtu elektromobilů v podnicích a rozšiřování nabíjecí infrastruktury, čímž dojde ke snižování provozních nákladů podniků, zvýšení konkurenceschopnosti a celkového inovačního potenciálu ČR, snížení emisí a hluku v dopravě a podporovaných regionech.

Více o grantech a projektech Entry naleznete ZDE: https://entry-cz.com/granty-a-projekty/

PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉHO FONDU PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ V RÁMCI OPERAČNÍHO PROGRAMU PODNIKÁNÍ A INOVACE PRO KONKURENCESCHOPNOST POD ZÁŠTITOU MINISTERSTVA PRŮMYSLU A OBCHODU.