Co na to Entry – Cupra Formentor VZ

V novém díle naší rubriky Jak to vidí Entry jsme pro Vás otestovali nový Formentor VZ od španělské CUPRY. Aktuálně nejúspěšnější model této značky pojmenovaný po mysu na ostrově Mallorca testoval náš kolega Kuba, který Vás provede dnešním dílem.

Kuba je automobilový nadšenec a už od útlého věku se zajímá o mechanické fungování aut. Svoje poznatky a vědomosti také rád aplikuje v reálném světě. V Entry pracuje na pozici Testera SUU, kde se stará o upload jízdních dat pro vývoj autonomní jízdy. Díky této práci má možnost většinu času trávit za volantem.

Testovaná varianta s benzinovým motorem 2.0 TSI DSG 4Drive je se svými 228 kW v podstatě to nejvýkonnější co značka nabízí, pokud se nebavíme o limitované edici VZ5, která disponuje ještě vyšším výkonem 287 kW. V nabídce najdete také 2 motorizace 1.5 TSI s manuální a automatickou převodovkou, obě s náhonem na přední kola.

 

Design exteriéru i interiéru je až překvapivě pěkný, nejvíce se Kubovi líbí měděné prvky, které ve spojení s tmavým lakem přidávají na eleganci. Pozice za volantem je jako dělaná pro sportovnější jízdu, přední sedačky mají dobře navržené boční vedení. O zadní lavici se to však říct nedá. Celková volba materiálů interiéru potěší oko i hmat, až na obvyklé koncernové neduhy, jako jsou tvrdé plasty na místech, na která člověk sahá nejčastěji, jako například madla dveří.

Pocitově Cupra Formentor VZ působí jako dobře vyvinutý hot-hatch, krásně se kolem řidiče smrskne a díky naladění podvozku i velice dobře skrývá svoje reálné rozměry a hmotnost. Schopnost Formentoru přenést výkon na silnici je až překvapující. Ani na nízkoprofilových pneumatikách není auto uskákané a nepohodlné, čemuž napomáhá hlavně možnost nastavení tuhosti tlumičů.

Infotainment u Formentoru běží na 12” dotykovém displeji, který je netradičně orientován mírně směrem k řidiči pro usnadněné ovládání. Orientace a ovládání infotainmentu je intuitivní a plynulé, také díky posuvné liště nacházející se pod displejem. Propojení chytrého telefonu skrze Apple CarPlay a Android Auto je samozřejmostí. Infotainment nabízí také velkou škálu individuálních přizpůsobení, takže si každý řidič přijde na své.

 

Mobilní aplikace CUPRA Connect nabízí mnoho funkcí, nicméně po roční bezplatné trial verzi je k jejich získání potřeba zaplatit předplatné, které stojí 50€ ročně. V rámci tohoto balíčku dostanete celou řadu různých funkcí jako je upgrade navigačního systému o aktuální provoz na silnicích, plánování tras a cílů, sledování polohy a stavu vozidla.

Na závěr jsme si připravili nový koncept s 5 zásadními otázkami na našeho testera, který tak shrne svoje dojmy a pocity z testovaného vozu.

Otázky a odpovědi

 

Dovedeš si představit, že si toto auto koupíš?

Cupra Formentor mě upřímně překvapila. I když se tváří jako kompaktní SUV, ve skutečnosti je to výkonný, velice dobře vybavený hot hatch, kterých již dnes na trhu tolik v nabídce není.

Takže ano, pokud bych se poohlížel po novém automobilu střední třídy, který je schopný odvézt 4 lidi v pohodlí a zároveň nabídnout zábavu na okreskách, Formentor VZ by pro mě byl jeden z předních kandidátů.

Dojmy z Infotainmentu?

Infotainment je již dnes nabízen v podstatě ve všech modelech na trhu všech tříd. Málokterý infotainment je ale dnes tak dobře vymyšlený jako ten ve Formentoru. Velice se mi líbil systém posuvných dlaždic, díky kterým se řidič snadno, mnohdy jedním dotykem obrazovky, dostane k důležitým nastavením vozu. Tady někdo opravdu přemýšlel nad tím, co je pro řidiče důležité.

Takže ano, pokud bych se poohlížel po novém automobilu střední třídy, který je schopný odvézt 4 lidi v pohodlí a zároveň nabídnout zábavu na okreskách, Formentor VZ by pro mě byl jeden z předních kandidátů.

Jakým autem jezdíš?

Momentálně jezdím Fordem Focus kombi 1.6 první generace. Je to lehký, obratný kombík s duší hot hatche. Jelikož jsem nadšencem svižné jízdy po okreskách, vůz mám vylepšený o sportovní pružiny Eibach, tlumiče Bilstein, lehká litá kola AEM a Toyo Proxes gumy a kompletní nerezový výfuk.

Takže ano, pokud bych se poohlížel po novém automobilu střední třídy, který je schopný odvézt 4 lidi v pohodlí a zároveň nabídnout zábavu na okreskách, Formentor VZ by pro mě byl jeden z předních kandidátů.

Co se ti na tomto autě líbí? (Cupra Formentor)

Dostačující výkon hnaný na všechna kola, dobře naladěná automatická převodovka, hezky vymyšlený, ergonomický interiér a sedačky s výborným bočním vedením.

Co se ti na tomto autě nelíbí? (Cupra Formentor)

Form-faktor SUV. Je to škoda, protože stejná platforma a vnitřní rozměry by si našly větší zalíbení na trhu, pokud by byly v karoserii hatchbacku. Avšak v dnešní době jsou auta designována tak, aby se líbila vzhledově hlavně ženám, které v dnešní době mají hlavní slovo při nákupu nového vozu a které preferují vyšší pozici za volantem.