Koncern Stellantis představil druhou generaci hatchbacku DS 4, kterou doplnila také verze Cross. V novém díle naší rubriky Jak to vidí Entry jsme pro Vás otestovali právě nový crossover DS 4 Cross. Prémiová značka DS nás baví, zda tomu bylo tak i u DS 4 zjistíte v dnešním díle s Filipem Suchomelem, šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz.

Entry Engineering je Filipův první zaměstnavatel. Filip nastoupil do firmy jen několik týdnů po státnicích na pozici technického projektového vedoucího ve ŠKODA AUTO, kde strávil bezmála 3 roky na vývoji jednotky infotainmentu elektrického modelu Enyaq iV. Byla to jízda a velká zkušenost! Ale protože pochází z Moravy, kam ho to stále táhlo, rozhodl se na přelomu roku posílit moravské křídlo naší firmy. Nyní pracuje v Brně na pozici projektového vedoucího na projektech spojených s vývojem SW/HW a automatizovaného testování.

V dnešním díle jsme testovali zmíněný DS 4 Cross v barevném provedení Copper. Co se týče motorizace, nová DS 4 nabízí hned 5 možností – zážehové motory s objemy 1.2 a 1.6 ve 2 variantách, vznětový motor s objemem 1.5 a plug-in hybrid E-Tense. Předmětem našeho testování byla varianta 1.2 PureTech s výkonem 96 kW (130 k).

Nová generace DS 4 svým designem navazuje na poslední modely a trendy této francouzské značky charakteristickou maskou chladiče DS Wings. Na první pohled zaujmou LED prvky vpředu, které kopírují ostrý tvar vozu. Vzadu francouzská automobilka vsadila na stříbrné detaily. Prvkem, který podtrhuje elegantní a stylový dojem z nové DS 4 jsou vyjíždějící kliky dveří. Jednotlivé části karoserie DS4 na sebe navazují a tvoří spolu celek promyšlený do posledního detailu.

Bílý interiér ve verzi Rivoli nás příjemně překvapil svým luxusním pojetím. Ve výbavě jsou kožená ventilovaná sedadla, kterým nechybí ani masážní program. Přístrojová deska potažená kůží doplněná hliníkovo-dřevěnými detaily ladí se zbytkem vozu. Ocenili jsme minimalistický interiér, ve kterém je přiměřené množství designových prvků, což se od vyšších řad této značky liší.

Jízda v nové DS 4 je plynulá zvláště díky kombinaci podvozku a adaptivních tlumičů. K testované variantě s 19“ koly nám nejvíce seděl jízdní režim komfort. Výkonem je motor 1.2 PureTech vhodný spíše pro příměstské a městské účely. V případě, že hledáte auto na delší trasy, doporučili bychom výkonnější motorizace.

Infotainment

Pro nový model 4 si DS připravila nový multimediální systém DS IRIS. 10“ dotykový displej je oproti jiným řadám DS zakomponován do palubní desky, což je podle nás krok správným směrem. Vizuálně infotainment doplňuje designové prvky palubní desky a nabízí velkou škálu individuálních přizpůsobení. Orientace v rámci infotainmentu je přirozená a celý systém jako takový je velmi rychlý. Pro úplný pohyb v systému je nutno použít dotykové obrazovky, nicméně interiér disponuje ovládáním DS Smart Touch, které slouží pro rychlý pohyb mezi jednotlivými sekcemi. S vozem lze propojit chytrý telefon pomocí Apple CarPlay a Android Auto.

Mobilní aplikace

Aplikace pro komunikaci vozidla s telefonem MyDS si vedla podobně jako celý infotainment. Nechyběla rychlá a přesná odezva díky Bluetooth rozhraní. Do aplikace se propisují statistiky z jednotlivých jízd, které můžete dále rozřadit do různých skupin. V rámci aplikace lze také plánovat nadcházející jízdy a po zadání ceny pohonných hmot Vám aplikace vypočítá i celkové náklady na danou jízdu. V MyDS nechybí ani standartní informace o stavu a poloze vozidla, rezervace termínu v servisu nebo digitální příručka.

Závěr

Testovaný vůz předvedl výborné jízdní vlastnosti ani komfort v něm rozhodně nechybí. Nadčasovost designu jednotlivých prvků jak u exteriéru, tak u interiéru dodává pocit luxusu. Nová DS 4 představila mnoho nových technologií, které nebudou chybět ani u faceliftu již zaběhlých modelů.

Celkově na nás DS 4 udělalo velmi dobrý dojem, jak promyšleným designem, tak zmíněnými uživatelsky příjemnými technologiemi.