Pár vět na úvod
K výslechu jsme dnes přizvali Zdeňka Konývku, šéfa týmu designérů v Entry Engineering. Ten chtěl být touhle dobou na lyžích v Rakousku, ale karanténní opatření ho uvrhlo do izolace při práci z domova. Alespoň mu zbyl čas popovídat si o autech, designu i nostalgii po legendární škodovce „stodváce“.
Vítám tě u našeho výslechu. Tentokrát na dálku, protože koronavirus většinu z nás uvrhl do home office. Začneme rovnou zde: jak tuto izolaci snášíš?
Moc ne, brečím do polštáře… Ba ne, v Entry to máme skvěle nastavené, takže jedeme Teams a práce běží dál, jako běžný pracovní den, možná chodí v emailech víc smajlíků. Mimochodem, ve sklepě mám parádně navoskované lyže, měli jsme jet do Rakouska. Tak mám alespoň nachystáno na příští rok.
Já doma dělat nemůžu, protože by mě děti nenechaly. Máš nějaké fígle, jak dělat z domu a nezmagořit z toho?
Myslím, že máme doma pohodu. V pracovně mám klid a když si jdu pro kafe, syn mě vždycky něčím rozesměje.
Mekkou všech automobilových nadšenců je Autosalon v Ženevě. Mrzí tě, že ho letos kvůli koronaviru zrušili?
Rozhodně zrušení bylo velmi včasný a správný krok. Podle dalšího vývoje nákazy by se z toho stalo slušné epicentrum. Automobilky své modely pro autosalon stejně pak ukázaly, tak snad to jednou tolik nevadilo.
Máš nějaký odhad, jak se po epidemii koronaviru změní celý automobilový průmysl?
Já doufám, že moc ne. Automobilový průmysl má bohužel už svůj jeden koronavirus, a to emisní limity. Tak bych nám nepřál, aby to trvalo moc dlouho.
Podílel ses na designu a přestavbě anglického superbouráku McLaren MP4 12C pro soukromého sběratele. Čemu všemu tě to naučilo?
To byla má první přestavba před devíti lety. Hlavně mě to naučilo, že den nemá víc než 24 hodin. A že na první pohled není vidět, kolik vlastně je na autě všech rozebíratelných dílů. Pak jsem to už věděl – hrozně moc.
Mimochodem, co ty a rychlá auta? Při své práci asi občas do nějakého sedneš…
Ani moc ne…spíš se kochám exteriérem. U nákupních center zkoumám nárazníky nových modelů různých značek. Divné je, když si nevšimnu, že v autě zrovna někdo sedí. Každopádně pěkně rychlá střela je naše Entry Sigma.
Co používáš jako vlastní domácí přibližovadlo?
Měl jsem Škodu 120, ale už je sešrotovaná. Nostalgicky vzpomínám na sytič, pohon zadních kol a kulaté ofukovače. Teď jsem rád, že mám k dispozici firemní auto Škoda.
Kolik pokut za rychlost už jsi platil?
Těch naštěstí moc nemám, letos jsem se vrátil na full stav 12 bodů. Ale s pokutami za parkování je to peklo. Vzpomínám si v návaznosti na tu stodvácu, že mě zastavili policisté. Myslel jsem si, že kvůli rychlosti, ale bylo to kvůli nepoužití bezpečnostních pásů. Byli hodní, odjel jsem se 100Kč pokutou a s jejich vysvětlením, že je to v tomto autě vlastně stejně jedno, jestli ty pásy člověk používá, nebo ne.
Jsi automobilový designér. Tak schválně, které auto je podle tebe nejošklivější a proč?
Mám pocit, že při těchto otázkách vždycky stejně skončíme u estetiky vkusu, kýče a podstaty fenomenologie. V Evropě zlatý kola nikdy nepofrčí, ale na východě je to hit. Stejně tak naopak v Asii a v Americe nechápou, proč Evropani jezdí v kombících a ještě do nich čepují naftu, jak do tahačů. Já věřím, že každý designér chtěl udělat auto hezké dle svého a nechtěl bych explicitně vyjmenovávat konkrétní modely.
Proč jsi nezmínil Fiata Multiplu?
To je přesný příklad. Nejvýraznější prvek v exteriéru je rozhodně ona velká kaplička kabiny s horními světly, která jakoby vůbec nenavazovala na spodní část auta. Tím vznikl velký prostor pro velká boční okna a z auta je super výhled. Osobně bych to takto neřešil, ale musíme si uvědomit, že auto vzniklo v rozkvětu 90. let a vzpomeňme si, co jsme třeba v devadesátkách nosili za oblečení. V té době to revoluční bylo. Stalo se i autem roku různých anket. Z dnešního pohledu je hodnoceno už jako nepovedené. Je pravda, že velké tržby Fiatu bohužel neudělala, ale snad někomu přinesla radost.
Dobře, které auto je designově nejpovedenější?
Pro mě je to ze všeho Bertone Lancia Stratos Zero od Marcella Gandini. Jinak moc se mi líbí streamlinové verze aut meziválečného období. A pak to jsou všechny různé koncepty od prvních modelů jako Buick Y-Job nebo GM Firebird III až po dnešní Lamborghini V12 GT. Na těchto konceptech se mi líbí odvaha a nápady, které pak v sérii bohužel na úkor peněz musí pryč.
Jaké předpoklady musí mít člověk, pokud by se chtěl věnovat designu?
Design je na pomezí umění a techniky. Takže od obou něco. Když vezmeme automotive design, tak je určitě fajn umět kreslit a mít znalosti o materiálech a stavbě auta. Když to vezmu z pohledu mladého studenta designu, tak typický den na studiu designu je začít přednáškou Pružnosti a pevnosti, pak jít kreslit akty a večer hurá do ateliéru brousit a tmelovat modely.
Zdá se mi to, a nebo fakt v interiérech aut přibývá plastu?
Spíš bych řekl, že tam přibývá dost mědi a dost konektorů, ty jsou plastové, tak asi ano… Popravdě ten dojem tolik nemám. Myslím, že se v autech objevují zpátky pravá dřeva. My jsme dělali pro zákazníka skleněné prvky. Interiér se snaží být vzdušnější než třeba před deseti lety.
Jak se ti zamlouvá vrůstající obrovitost mřížek chladičů mnohých nových řad automobilů?
Mám pocit, že si to chtějí designéři ještě pořádně užít. Až budou jen elektro auta, všechny obří mřížky chladičů zas zmizí. Je to logický vývoj. Audi jako první spojil velký gril do jednoho rámečku už v roce 2002 a postupně se všechny automobilky přidávaly. Z předních grilů se tím staly symboly a symboly mohou někdy mnohem lépe prodávat než jakékoli jiné designové kreace.
Bez čeho by ses v autě za žádných okolností neobešel?
Nyní bez tempomatu…nebaví mě držet plyn na dálnici.
Kdybys měl tu možnost a peníze a mohl si navrhnout a sestavit auto zcela podle svých představ, jak by vypadalo? Bylo by něčemu podobné?
Podobné by nebylo samozřejmě žádnému, bylo by asi tak nějak future na hranici vyrobitelnosti a auto by bylo spíš autonomní.
Řada automobilek podvádí v udávané spotřebě pohonných hmot. V čem jsi někdy někoho podvedl ty?
Ty jo, ostrý dotaz. Snad nikoho, možná vlastně Tebe. Napsal jsem, že rozhovor pošlu do pátku a poslal jsem ho v neděli.
Citröen nedávno oznámil, že znovu vzkřísí legendární „Kachnu“. Jaké jiné auto by si podle tebe zasloužilo znovu přivést na svět?
Určitě Tatru 87. Tam by reminiscence tomuto modelu opravdu slušela. Nedávno u výročí 30 let Sametové revoluce byl rozhovor s bývalými představiteli státu a jeden blok témat byla kupónová privatizace. Při ní bylo vyčleněno několik firem, které byly nabídnuty přímo zahraničním subjektům ke koupi a příslibu investic jako např. Škoda Auto pro VW. Tatra do tohoto výběru zahrnuta bohužel nebyla a skončila neslavně v rukou lidu. Přitom u Václava Klause jako ministra financí „klečeli“ na kolenou lidé z Mercedesu, ať jim Tatru předají, že tam nalijí velké obnosy, že to má obrovský potenciál. No škoda. Vidět nové modely osobních vozů Tatra by bylo skvělé.
Když modeluješ interiéry aut, děláš to všechno už jenom na počítači? A nebo i v dnešní digitální době vezmeš do ruky modelářskou hlínu?
Doma beru maximálně dětskou modelářskou hlínu se synem… Je pravda, že jsem už hodně dlouho nic nemodeloval, dělají to kolegové. Stačí mi, když občas cítím tu specifickou vůni při zahřívání hlíny. Okamžitě se mi vybaví probdělé noci v ateliérech a dílnách a raději prchám.
Jsi absolvent Západočeské univerzity v Plzni. Každému se při vyslovení slova Plzeň vybaví pivo a Škodovka. Bez které z těchto dvou věcí by sis uměl život představit?
Ještě že nejsem rodný Plzeňák, to by byla hodně neřešitelná volba. Svět by se samozřejmě nezbořil, jel bych z práce tramvají Siemens a doma bych si dal víno.
Jako MgA. bys asi měl být dobrý ve výtvarném umění. Kdy naposledy jsi něco nakreslil a co to bylo?
Včera a bylo to pracovní. Přestavba auta pro zahraničního zákazníka. Bude to speciál do terénu. Nepracovně kreslím u večerníčku mašinky a čaroděje Zababu. Mimochodem Zababa je vlastně taky designér.
Promítá se tvé umělecké cítění a vzdělání nějak i u tebe doma v bytě?
Nejvíc se to asi promítlo při rekonstrukci bytu do znalosti techniky broušení a tmelení. Máme zachovalé 120let staré kazetové obložky a dveře. Bylo potřeba sundat desítky vrstev podivných nánosů a dát znovu do kupy. Jinak máme doma různé designové kousky od těch modernistických Jindřicha Halabaly až po ty postmoderní Maxima Velčovského.
A závěrečná otázka: koho nominuješ do dalšího kola výslechu a proč?
Miroslava Hedricha, protože je v dobrém slova smyslu brouk pytlík libereckého officu a dělá úžasné věci na 3D tiskárnách, v dnešní době i roušky.
MGA. ZDENĚK KONÝVKA
- narozen v Ostrově
- 1996-2004 / osmileté Gymnázium Ostrov
- 2004-2007 / bakalářské studium ZČU Plzeň, UUD, design
- 2007-2010 / magisterské studium VŠVU Bratislava, transport design
- 2007-2016 / OSVČ, design projekty interior, product a automotive
- 2016-dodnes / Entry Engineering, s.r.o., senior designer, team leader, expert v konstrukci kompozitových dílů, podílení na přestavbách značek McLaren, Bentley, Audi, Porsche a Ferrari.