V boji proti nemoci covid-19 se může uplatnit i konstruktér, který jinak vyvíjí díly pro automobilový průmysl. Miroslav Hedrich si k 3D tisku ochranných plexi štítů odskočil od práce na plastových nádržkách na kapalinu ostřikovačů. V 3D tisku spatřuje velkou budoucnost a věří, že se jednou dožije chvíle, kdy se 3D tisk dostane do fáze, kdy bude vytvářet hotové lidské orgány.
Mirku, byl jsi do našeho rozhovoru nominován s odůvodněním, že jsi v dobrém slova smyslu „brouk Pytlík libereckého officu“. Jestli jsem v dětství dobře četl Ferdu mravence, tak si vzpomínám, že Pytlík byl v jednom díle projektant a stavitel. Takže to přirovnání sedí, ne?
Osobně bych se broukem pytlíkem nenazval, už jenom kvůli jeho popisu na wikipedii – není tam o něm moc vlídných slov ???? Pravdou ale je, že mám pestrobarevnou práci, která jen tak nezevšední. Nemáme nijak specifické zaměření, takže je to jak jsem psal v úvodu – konstruujeme téměř vše nač si troufneme.
Je ještě nějaká vlastnost z hmyzí říše – když už jsme u těch příměrů – které bys na sebe vztáhl?
Nečekal jsem takovou otázku, ale můžu říct, že jsem třeba pracovitý jako mravenec – ten se k tomu Pytlíkovi i hodí????
Jednou z věcí, kterou se v Entry zabýváš, je 3D tisk. Ten je jedním z nejrychleji se vyvíjejících oborů v Česku. Uplatňuje se třeba v medicíně nebo i v automotive. Umíš si domyslet, co všechno z 3D tiskárny jednou v budoucnosti poleze?
Líbí se mi myšlenka 3D tisku ve zdravotnictví. Kdyby se například dostal do fáze, kdy by bylo možné lidem tisknout orgány, nebo to co je zrovna potřeba – na míru. Už teď se tisknou kovové implantáty a podobné, ale orgán jako takový ne.
Myslíš si, že se 3D tisk někdy stane použitelným pro sériovou výrobu?
Pokud vím, už se to v některých odvětvích a určitých případech děje. Takže ano, proč by ne.
Pokud bys měl 3D tiskárnu, na které by sis mohl vytisknout naprosto cokoliv, co by to bylo?
Popravdě mě nic napadá, asi jsem spokojený člověk a všechno už mám. I když nějaké super auto a dům se zahradou bych bral. ????
Spatřuješ v tomhle odvětví i nějaká rizika? Napadá mě třeba tisk zbraní…
Momentálně vnímám jen rizika toho, že se mi na tiskárně pokazí tisk u konce programu, který tiskne třeba 30 hodin, to se pak může hodit do koše a můžeme začít tisknout znovu ????
V posledních měsících se Entry věnuje i 3D tisku obličejových štítů na 3D tiskárně. Štíty pak rozvážíte potřebným pro boj s koronavirem. Můžeš nám laikům, kteří se v tom moc nevyznáme, přiblížit jak to vlastně probíhá?
Po celé ČR je několik desítek skupin lidí, kteří se angažují v organizaci (svoz jednotlivých dílů, desinfekce, montáž a distribuce). To znamená, že někdo díly vytiskne, někdo dodá hledí, někdo díly smontuje/složí a nakonec se podle poptávky různých institucí, nebo jednotlivců distribuují potřebným. U nás konkrétně tiskneme potřebné díly – máme na kontě ke čtyřem stům sad dílů.
Mimochodem, jak sis užil home office, na který většina zaměstnanců odešla?
Upřímně jsem se trochu bál svého morálu, protože jsem z domova nikdy předtím pracovat nezkoušel, ale nakonec to šlo parádně. Klidně bych pár dní v měsíci uvítal i v normálním režimu.
Prozradil jsi mi, že zrovna teď děláš na projektu vývoje nádržky na ostřikovače pro automobily. Co se na takovéhle věci dá vyvíjet? Není už desítky let stejná?
Je pravda, že některé části bývají podobné, nebo stejné, ale základní tvar je různý – podle toho, kolik na nádobku zbude pod kapotou místa. Většinou se hledá prostor kam až nádobku zvětšit tak, aby se do ní vešel požadovaný objem kapaliny a pak taky, aby se nakonec dala vyrobit.
Když jsme u toho, nechceš vymyslet něco, abych si při doplňování kapaliny ostřikovače nepolil půlku motoru, protože hrdlo je moc malé a víčko se mi samo zavírá?
Na to už jedna vychytávka, která není z mojí hlavy, existuje a určitě ti jí někdo z Entry rád předvede v praxi. Tou vychytávkou mám na mysli Flexifill. Jinak škodovka něco na tento způsob víčka začala dávat i do modelů Scala a nevím jakých dalších ještě.
Jak ses vlastně kdysi dostal do Entry?
Tak jako většina příběhů to začíná u piva. Bavil jsem se o práci s kamarádkou, co v Entry tenkrát pracovala, slovo dalo slovo a o pár dní později jsem si povídal v kanceláři s Pavlem.
Já jsem vždycky obdivoval konstruktéry. Uvažuju, co je potřeba k tomu, aby se jím člověk mohl stát. Je třeba něco specifického v dětství dělat? Třeba číst ABC mladých techniků a přírodovědců? Já tam vždycky skončil u komiksu a ty papírový modely aut nebo ponorek mi přišly děsně titěrný a složitý…
???? Já v dětství trávil hodně času na chalupě, v kůlně, u ponku s dědou, kde jsme tvořili. U ABC jsem toho moc nestrávil, ale myslím, že je jako základ taky dobrý. Můj názor je jinak takový, že by správný konstruktér měl projít určitou praxí v dílně. Měl by mít technické myšlení, cit a měl by vědět, jak se co a jakým způsobem vyrábí.
Myslíš, že dnešní školy ještě děti něco o technice naučí? Když už i technická výchova z osnov zmizela…
Podle mě takové školy určitě jsou, až tak se o to ale momentálně nezajímám, takže si jistý nejsem ???? Na středních školách s technickým zaměřením se ale děti k technice určitě dostanou, alespoň tak to bylo u mě.
Uráží tě, když se občas o Česku dočteš, že jsme zemí skladů a montoven?
Neuráží, ani ten názor nesdílím. Skladuje a montuje se v každé zemi, ale jen v Čechách najdeme „Goldene Tschechische Hände „. Takže asi tak ????
Teď taková provokativní otázka. Není škoda, že mezi konstruktéry je tak málo žen? Přitom výsledky jejich práce si ženy pořizují, třeba takové malé citroëny si kupují ve většinou jen ženy.
Škoda to samozřejmě je, hned bychom měli v kanceláři veseleji a kytku co tam je by konečně někdo zaléval ???? Nerozlišoval bych mužské a ženské povolání, každý může dělat co chce, co mu jde a co ho baví. I žena může být třeba dobrá řidička a muž může být špatný řidič… to platí i o konstruktérech a nejen o těch, je to všude.
V jakém nejhezčím autě jsi kdy jel?
Nejhezčí pro mě byla asi moje Audi A4 B6. Auto to rozhodně nejhezčí není, ale byla to srdcovka, než začala stát víc peněz než dělala radosti ????
A doma se dopravuješ čím?
Jezdíme hlavně Octavií, někdy, když zrovna jezdí tak i Cliem ???? Na chalupě si užívám jízdu na zahradním traktůrku ????
Jaká nejzbytečnější funkce v autě tě otravuje? Když tedy vynecháme start-stop systém, který bys určitě odpověděl…
Přesně jak říkáš, je to ten start/stop systém ???? Další v řadě jsou asi kontrola zapnutých pásů a všelijací brzdící asistenti. Zbytek vymožeností si spíš užívám, nebo jsem si na ně teď nevzpomněl.
Zastavme se ještě krátce u elektromobility, na kterou celý automotive reaguje. Vnímáš to jako slepou cestu nebo budoucnost? V našem kraji má třeba ČEZ jenom sedm dobíjecích stanic, něco málo tu má sama Tesla, ale jinak je to slabota…
V tom jsem asi staromódní a jsem zastáncem spalovacích motorů. Elektromobily mě ale taky nijak neuráží. Jestli je to slepá cesta si netroufnu říct, třeba nakonec budeme jezdit na vodu ????
Ty by sis elektromobil tedy nepořídil?
Když už bych měl mít něco co se tváří jako EKO, tak maximálně hybrid.
A závěrečná otázka: koho nominuješ do dalšího kola výslechu a proč?
Do dalšího kola nominuji třeba Šimona Záveského, protože už jsem o něm dlouho nic neslyšel ????
Miroslav Hedrich
- narozen v Liberci
- maturitu složil na SPŠSE a VOŠ – Strojírenství
- stejný obor posléze 3 roky studoval na TUL
- 2014-2015 zastával pozici QA leader v jedné plastikářské firmě
- od 2015 pracuje v Entry Engineering jako konstruktér na různých projektech