Právě v těchto dnech si připomínáme 47 výročí, kdy se lidé poprvé svezli Volkswagenem Golf. Za tu dobu se vystřídalo hned sedm variant vozu, ta osmá, nejnovější, je v prodeji od loňska. Pojďme se společně podívat, jestli si Golf udrží pověst nejen nejprodávanějšího, ale podle mnohých i nejlepšího auta v nižší střední třídě a jakéhosi etalonu spolehlivého a pěkného vozu, který nemůže nikoho urazit. Rubriku Jak to vidí Entry jsme dnes připravili se zapáleným „golfařem“, testerem Entry Engineering Davidem Caklem. Test proběhl pod patronací Filipa Suchomela, šéfredaktora a zakladatele webu autodays.cz, pravidelně přinášejícího novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Recenze

Na úvod pár slov o Golfu. Vždy šlo o nejdůležitější model wolfsburgské automobilky. Nejprodávanější vůz nejen v Evropě, ale vůbec. Dodnes jeho předchozí řady hustě brázdí české silnice a dokonce i jeho stále hojně vídaná čtvrtá generace z přelomu tisíciletí stále vypadá a jezdí svěže. A kdo měl to štěstí a nenechal zreznout a sešrotovat zástupce první generace, které se sem po revoluci začaly jako ojetiny dovážet, má dnes v garáži poklad. O kterých jiných autech to lze dnes říct…
Osmá generace se zvenčí od svého předchůdce zase tak moc neliší. Nejvíce změn doznala příď, která je nižší, štíhlejší a světla jsou užší, jinak je ale vše na první pohled „golfové“. Auto ale nepatrně narostlo a působí sebevědoměji. Němci zkrátka vědí, že co je dobré, nemá smysl rapidně vylepšovat. Kdo čekal zvenčí jiné auto, má smůlu. Působí spíše jako facelift sedmé generace. Je to chyba? Těžko. Právě tohle totiž zákazníci od Golfu očekávají.

Námi testovaný vůz je tzv. First edition, tedy skutečně úvodní model. S tím se dnes v autosalonech již nesetkáte. Nemá ale smysl žehrat. Kapitalisté za západního Německa jistě odstranili několik much, kterými zaručeně každá novinka vyjetá z montážní linky trpí. Ale o nich až později. Vůz je vybaven motorem 1.5 eTSI o výkonu 110 kW se sedmistupňovou automatickou převodovkou DGS, což je úplně nový motor. Jde o mild-hybrid. Tedy není nutné jej dobíjet jako klasický elektromobil, nicméně vůz je vybaven elektrickým generátorem, který umí využít zrekuperovanou brzdnou energii a vrátit ji do baterie. Díky tomu je motor úsporný, s novým Golfem se dá jezdit za pět litrů. „Motor dokáže za jízdy při nižším zatížení sám vypnout dva ze čtyř válců, což je sotva postřehnutelný moment. To reálně snižuje spotřebu a vyprodukované emise,“ vysvětluje Filip Suchomel.
Při jízdě lze volit z jízdních režimů sport/normal/komfort. Vůz si podle toho sám nastaví reakci plynového pedálu, řízení a podvozku.

Kde ale nezůstal kámen na kameni, je interiér. Kaplička přístrojů před řidičem, ovládání světel a celý desetipalcový infotainment jsou opticky sloučeny do jednoho celku, zapuštěného do rámečku v klavírním laku. Tento lak nepatří mezi naše favority. Vypadá sice luxusně, ale za slunečného počasí dokáže řidiče potrápit nepříjemnými odlesky. Nemluvě o mastných šmouhách, které na něm udělají prsty řidiče.
Nová generace infotainmentu MIB3 je vskutku povedená. Je plně dotykový, nicméně pod ním se nachází dotyková lišta „touchslider“, která umožňuje ovládat hlasitosti audiosystému, nastavovat teplotu dvouzónové klimatizace nebo přibližovat či oddalovat si navigační mapu. „To je šikovná vychytávka, díky níž si řidič neumatlá displej,“ vyzdvihuje David Cakl. Někoho ale může zamrzet, že ovládání klimatizace nezůstalo staromilsky hardwarové pomocí tlačítek. Ale to už je daň za vývoj kupředu. Brzy přijde doba, kdy v autech už žádná nebudou. Majitelé Tesel by o tom mohli vyprávět.

Jediná klasická tlačítka tak nalezneme na volantu, ovládat s nimi lze jízdní asistenty a plně digitální kapličku přístrojů. Prostřední část budíků si řidič může konfigurovat dle své chuti, v kapličce přístrojů se pak může zobrazovat třeba mapa navigace.
Připojit k infotainmentu lze buď kabelem a nebo bezdrátově. Telefon lze zároveň bezdrátově nabíjet. Spolehlivější připojení ale nabízí jednoznačně kabel. Vůz lze částečně ovládat hlasovým asistentem. Ten se aktivuje zvoláním „Ahoj, Volkswagene“. Ozve se dámský hlas: „Přejete si?“ a posádka pak pomocí jednoduchých frází zadá povel. Námi testovaný výběhový model se ale choval značně svérázně. Větu řidiče „Je mi teplo“ si vyložil správně a reagoval „Vpředu vlevo bude hned chladněji“ a snížil teplotu klimatizace. Když jsme však chtěli aktivovat přední ofuk čelního skla, nereagoval na zvolání „Nevidím na cestu“, „Ofuk okna“ ani „Volný výhled“. Věřme, že softwarově byly tyto mouchy (nebo spíš masařky) odstraněny. Není nic příjemnějšího než hádat se za jízdy s robotickým asistentem, který si dělá co chce a snažit se přijít na to, jaký povel mu dát, aby dělal co chcete vy.

Zajímavostí v menu je položka Shop. Ta nabízí dokup některých aplikací a služeb navíc, které se mohou hodit a které daný vůz podporuje. Například navigaci s online traffic, předpověď počasí nebo nové barvy pro ambientní osvětlení interiéru. Zatím tedy nic, bez čeho bychom se neobešli. Do budoucna se v tom ovšem skrývá velký potenciál. Online si třeba půjde zakoupit adaptivní tempomat, light assist a jiné funkce, které si majitel „dokoupí“ třeba jen na čas, kdy například jede na dovolenou a jindy by je nevyužil.
Konektivita vozu je maximální, lze využít bluetooth připojení telefonu, zmíněného bezdrátu a nebo kabelového připojení pomocí USB-C k Apple Car Play či Android Auto.
Vypisovat jízdní asistenty je vcelku zbytečné, neboť dnešní modely na trhu a zejména různé prvky zvolené výbavy mohou seznam značně zeštíhlit či rozšířit. Náš vůz byl vybaven LED matrix světlomety IQ.Light s Dynamic Light Assist, přednárazovým varováním, travel assistem s adaptivním tempomatem ACC a prediktivní funkcí. Poněkud nám zde chyběl hlídač slepých úhlů ve zpětných zrcátcích, jindy velmi vítaný pomocník.
Další z mála výhrad, které vůči Golfu máme, je nelogicky umístěný výfuk ventilace, který je příliš nízko a míří na kolena řidiče či spolujezdce. Při potřebě interiér ochladit nedoporučujeme klimu pouštět lidem, co mají revma. Naopak pochválit musíme ergonomicko sedačky se skvělým bočním vedením a možností prodloužit si sedák.

Závěr? „Nový Golf je moderní vůz, který nenabízí žádné viditelné kompromisy. Poskytuje výkonný, nikoliv však žíznivý motor, na němž se proklínaný downsizing vůbec neprojevuje. Z každého prvku lze vidět, že VW tomuto vozu věří a zakládá si na něm. Mírné oživení zvenku a větší zevnitř nemusí urazit staromilce a naopak může zrodit nové nadšence. Osmička nedělá ostudu předchůdcům. Myslím, že osmá generace Golfu nastavuje nový standard v této třídě,“ hodnotí David Cakl.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.