V roce 1994 představili Francouzi film Leon. O pět let později svého Leona předvedli světu i Španělé. V obou případech šlo o moc úspěšnou věc. Zatímco francouzský Leon zůstal na stříbrném plátně jako jediný film, ten španělský Leon k nám loni doputoval už ve svém čtvrtém pokračování. Samozřejmě jde o auto. A protože i filmový Leon se točil okolo vztahu nájemného zabijáka k mladé dívce, nechali jsme i náš test Seatu Leon v rubrice Jak to vidí Entry provést něžnější pohlaví. Otestovala jej finanční kontrolorka a ekonomka Entry Engineering Nikol Novotná, která, jak sama říká, je zapálená „seaťačka“. Test proběhl pod patronací Filipa Suchomela, šéfredaktora a zakladatele webu autodays.cz, pravidelně přinášejícího novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Recenze

Od třetí generace Seatu Leon uplynulo dlouhých osm let. Tak úspěšný a nadčasový vůz to byl. Ostatně, tří generací Leona se prodalo 2,2 milionu kusů. Celosvětová digitalizace a rozvoj konektivity a moderních technologií si ale žádá, aby i fešák z Barcelony prošel omlazovací kúrou. A tak tu máme v nabídce pohony na benzín, naftu, stlačený zemní plyn, ale i techniku částečně hybridního pohonu (eTSI) a externě nabíjitelného hybridního pohonu (eHybrid). Námi testovaný vůz byl 1.5 mild-hybrid. Nejde ho nabíjet ze zásuvky, takže odpůrci elektromobility mohou zůstat v klidu. Pod sedadlem spolujezdce se nachází baterie, která dokáže rekuperací získávat kinetickou energii z jízdy a využívat ji při rozjezdech. To lehce snižuje spotřebu a hlavně snižuje ekologickou stopu vozu. Na baterku ale sám jezdit neumí, je to jen jakási podpora spalovacího motoru. Podle vytížení motoru umí Leon vypnout až dva ze čtyř válců. Výkon motoru 110 kW je však dostatečný a vůz svou dravostí a chováním na silnici nedělá ostudu svým předchůdcům.
„Leon je na první pohled nevídaně atraktivní auto ze kterého dynamika a sex appeal přímo čiší. Sportovní charisma zvýraznil FR look, který přidává šedivý matný lak na kolech, masce chladiče nebo zpětných zrcátcích. Dalším velmi cool detailem jsou zadní světlomety s welcome animací nazvané Coast-to-Coast lemující celou zadní partii,“ vyzdvihuje přednosti Filip Suchomel.

Ale dejme už slovo Nikol: „Auto působí odlišně od předchozí generace, vnějším vzhledem, světly, sedačkami, ovládáním, je to úplně jiné auto. Stejný je snad jen volant. Kdybych neviděla logo, mimochodem vyvedené vzadu kurzívou, na první dobrou bych nepoznala Seat. Líbí se mi moc,“ pěje chválu Nikol Novotná. Sama jezdí v třetí generaci Seatu Leon a tak si srovnání může dovolit.

Velká změna se udála i na poli infotainmentu. Předchozí generace Leonů jej měla vestavěný, „čtyřka“ jde cestou tabletoidního provedení, které nemusí lahodit každému oku. Stejný můžeme znát z nových VW Golf, ostatně jde o jednu koncernovou „rodinu“ vozů. Je však třeba uznat, že hranatost desetipalcové obrazovky v interiéru neruší, jako by šla v duchu celého provedení kokpitu. Navíc je displej natočený k řidiči, což je za slunných dnů vítaná novinka. Je tu minimum lesklých plastů, nic se neodráží a nejdou vidět otisky prstů. Všemu vévodí příjemné měkké materiály.
Automobilka se pyšní tím, že nový Leon je prvním kompletně síťově propojeným automobilem značky Seat. Vyspělé systémy umožňují propojení vozidla nejen s přenosnými zařízeními cestujících, ale navíc také s okolním světem. Konektivita zahrnuje navigaci využívající přístup k internetu, internetové funkce a služby, jakož i systém Full Link s rozhraními Android Auto a Apple CarPlay.
Seat si ale pohrál hlavně s grafikou a nastavením infotainmentu. Ten je tak plně konfigurovatelný a řidič si na něm může personalizovat veškerá zobrazení. Ovládací buňky v podobě panelů lze libovolně přeskupovat. Displej je dole doplněný o lištu zvanou touchslider. Ve střední části lišty se ovládá hlasitost médií, krajní části řídí klimatizaci. „Jsem sama zastánce tlačítek, ty mi tady trošku chybí. Je to hodně velká změna, ale asi bych si na to zvykla,“ neskrývá rozpaky Nikol.
Taková je ovšem doba. Displeje se zvětšují, tlačítka pomalu mizí. Trend, který nastavila Tesla a v němž stále drží prim, zkrátka nelze Seatu vyčítat. Kdo naši rubriku čte pravidelně, ten však ví, že za přítomnost softwarových tlačítek klimatizace jsme vždy rádi a automobilky chválíme. Zde jsme rádi, že Seat alespoň umožnil ještě ovládání dotykem, gesty, případně i hlasem. Považujeme to za rozumný kompromis.

Konektivita auta je skutečně absolutní. Ve voze je zabudovaná simkarta, majitel pouze dokupuje data. Výměnou za to se může spolehnout na vzdálenou správu vozu, například odemykání/zamykání, jízdní data, status vozidla, klimatizování, nebo odložené nabíjení. Řidič si může pustit internetové rádio. Samozřejmostí je bluetooth. Spojení se smartphonem jistí dvojice USB-C vstupů, spolehnout se lze i na bezdrátové připojení. To však některé telefony značně přehřívá, proto je při delším používání spolehlivější kabel.
Pochvalu zaslouží i povedené lišty s ambientním osvětlením. To zde není samoúčelné, obsahuje v sobě i šikovného asistenta mrtvých úhlů. Zatímco jiné vozy jej mají ve zpětném zrcátku, zde se dioda nachází v boční liště. Chytré a originální.
Kaplička přístrojů je sice plně digitální, umožňuje ale zobrazení klasických budíků – byť virtuálních. Přepínat mezi různými podobami zobrazení lze na multifunkčním volantu. Přítomný je i virtual cockpit s promítáním navigace v kapličce přístrojů.

Auto je rovněž nabité různými bezpečnostními asistenty. Patří sem třeba autonomní nouzové brzdění, asistent pro změnu jízdního pruhu a asistent pro couvání z parkovacího místa. Vůz umí rozpoznávat dopravní značky a má velmi šikovný Traffic Jam Assist pro jízdu v dopravní koloně. Samozřejmostí je přednárazový asistent nebo adaptivní tempomat. Výčet pomocníků tím ale nekončí. Bezpečnostní výbava zahrnuje také sedm airbagů, systém Front Assist pro rozpoznávání překážek před vozem s detekcí vozidel, chodců a cyklistů nebo Emergency Steering Assist, což je asistent pro vyhýbací manévry. Najdeme zde i Junction Assist pro hladký průjezd křižovatkou nebo asistent pro jízdu v jízdním pruhu. Ne všechny utility jsou ale dostupné ve všech výbavových verzích.
„Za sebe bych vyzdvihla funkci online traffic, kterou poskytuje vestavěná navigace. Jezdím jinak hodně s aplikací Waze, tohle ji spolehlivě nahradí. Oceňuji i bezklíčové odemykání vozu, což se hodí třeba ve chvíli, když je má člověk v kabelce a nese nákup,“ pochvaluje Nikol Novotná.
Finální verdikt je tentokrát jasný: Kritizovat není co. Jako vadu můžeme vnímat snad jej absenci softwarových tlačítek, ale to je diskutabilní věc. Snad bychom u Leona přivítali Matrix světlomety.
„Jako seaťačka můžu s klidem říct, že nový Leon je krok vpřed, možná až moc velký. Španělé se vytáhli. Kultovní status, který Leon podobně jako VW Golf má, nebyl ohrožen,“ hodnotí Nikol.
„Infotainmen vychází z ostatních koncernových vozů. Seat chytře využil jeho předností a rozpustil náklady na jeho vývoj jinde. Takže tu za 750 tisíc korun dostáváme auto, které v podobné výbavě u jiných značek stojí milion,“ doplňuje ji Filip Suchomel.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.