Renault Talisman je tu s námi už šest let. Nezdá se to, protože tohle auto na silnicích často nepotkáte. Ze 135 prodaných kusů v roce 2019 se v roce 2020 Talisman propadl na bídných 33 prodaných kusů. Neslavné prodeje si nejspíš vynutily fakt, že letos nově příchozí faceliftovaný Talisman francouzská automobilka doslova vykostila. O přízeň zákazníků se tak uchází vůz, který na našem trhu existuje jen ve dvou výbavách a nulové možnosti změn pohonné jednotky či karoserie. Jde přesto o povedené auto? To v naší rubrice Jak to vidí Entry zjistíme s nejpovolanějším člověkem – Filipem Suchomelem – šéfredaktorem a zakladatelem webu autodays.cz, pravidelně přinášejícího novinky a recenze ze světa infotainmentů, moderních technologií a mobilních aplikací používaných v současných automobilech.

Recenze

Talisman je i po šesti letech existence na silnicích tak málo okoukané auto, že stále působí nově a svěže. Je fakt, že nadčasový design manažerské limuzíny nezestárl. Zůstaly dva výbavové stupně, my testujeme ten lepší, ve verzi Initiale Paris.

Citlivý facelift Talismanu Grandtour pojímá hlavně lehce modernizovanou mřížku chladiče a nárazníku, dynamické blinkry, anténu ve tvaru žraločí ploutve na střeše a nějaké ty chromové rámečky a linky. Nejpodstatnější změnou jsou adaptivní LED světlomety s technologií MATRIX, která umí „vystíňovat“ protijedoucí vozy nebo i velké dopravní značky bez nutnosti vypínat dálková světla. Pestřejší je i nabídková paleta laků karoserie, i když tohle asi není hlavní důvod, proč někdo sáhne do štrosoku pro 1,2 milionu korun, aby si nový Talisman pořídil. Uvnitř vozu přibylo indukční bezdrátové dobíjení smartphonů a nová je i digitální kaplička přístrojů.

Tím jsme si odbyli výčet těch sympatických novinek. Ty méně sympatické odhalí už samotná nabídka motorizací. Talisman je nabízen pouze jako kombi s naftovým dvoulitrem Blue dCi s výkonem 160, nebo 189 koní. „Nemůžeš mít čtyřkolku, nemůžeš mít manuál, nemůžeš mít sedan, nemůžeš mít jiná kola, nemůžeš mít sportovní paket,“ vypočítává Filip Suchomel. „Přitom je to škoda, neboť minimálně benzín by tomuhle autu slušel víc.“
Politika Renaultu prostě křičí do světa: Ber nebo nech být. U auta vyšší střední třídy je to zvláštní politika. Korunu všemu nasazuje i variabilita interiéru – zde je možnost volit mezi dvěma odstíny: černým a šedým. A my si rázem vzpomínáme na legendární slova Henryho Forda: „Můžete mít vůz své oblíbené barvy, máte-li nejraději černou.“
„Když si představím, že máš ranec peněz a chceš si pořídit auto, tak Talisman ti nenabízí skoro žádnou individualizaci. Nejde ho prostě nijak vylepšit, vytunit. Což jiné automobilky umějí. Takže tenhle krok Renaultu moc nechápu, nejspíš je to zaviněno předchozími nízkými prodeji,“ zamýšlí se Filip Suchomel.

Diskutabilní je i fakt, že člověk se musí smířit s combi. Jistě, chápeme že „oktávka f TDI na hlínách a kombíku“ je pro české řidiče etalon žádaného vozu. Zde se ale pohybujeme již v segmentu ředitelských aut, kde velký kufr už nedává moc smysl. S Talismanem na chatu s dvěma basami piv bude jezdit nejspíš málokdo.

Šestistupňová dvouspojková automatická převodovka v kombinaci s adaptivním tempomatem umí auto zastavit a zase rozjet. Vůz si skvěle rozumí s plejádou asistentů, třeba Easy Pilot vás skvěle sám provede kolonou na dálnici. Talisman umí upozornit na bezpečnou vzdálenost za jinými auty, rozpoznává dopravní značky, varuje při vybočení z jízdního pruhu s korekcí jízdní dráhy. Samozřejmostí je automatický parkovací asistent.

Dále se dostáváme k největšímu taháku Talismanu. Tím je systém 4Control, který dokáže za jízdy drobně natáčet kola na zadní nápravě. Při nízkých rychlostech je tak auto obratnější, při vyšších zase stabilnější. „Kdo na to není zvyklý, snadno při parkování nebo zatáčení v úzkých uličkách trefí obrubník, jak moc ochotně auto zatáčí a jak rychle se zlomí. V provozu to ale velmi pomáhá. Jakmile si na to řidič zvykne, je to velký pomocník,“ popisuje Filip Suchomel.

Auto jsme testovali na konci léta, proto neumíme posoudit, jak se systém zachová na sněhu nebo ledu. Něco nám říká, že za zhoršené přilnavosti pneumatik může 4Control přivodit řidiči i nepěkné chvíle, kdy udánlivě přivede auto do smyku. „Také nevím, co tenhle systém udělá při případné opravě, problémy s geometrií bude moci řešit jen autorizovaný servis a provoz auta vyjde ve finále dráž,“ varuje Filip Suchomel.

Interiér Talismanu je prvotřídní. Vše kryje kůže, imitace dřeva a měkčené plasty. Spolucestující vzadu ocení vyhřívané sedačky, ty vpředu jsou pak krom toho i ventilované a masážní. Malý, ale skvěle padnoucí kožený vyhřívaný volant se od předchozí verze nezměnil.

Infotainment Easy Link je orientován na výšku, je zcela zapracován do palubní desky a nikde netrčí. Spodek doplňuje lišta s hardwarově ovládanou klimou a rychlou volbou jiných funkcí. Infotainment lze ovládat i ovladačem na středovém panelu, což je milá alternativa ještě k hlasovému ovládání. Easy Link je svižný, díky spolupráci s Googlem má přístup k online službám, jako je dopravní info nebo vyhledávání benzínek. Podporuje 3D zobrazení map. Umožňuje řidiči nahrát si vlastní obrázek jako tapetu.
Pod infotainmentem nalezneme bezdrátovou nabíječku telefonů. Konektivita pomocí Android Auto a Apple Car Play je ovšem zajištěna pouze kabelem, kde zamrzí absence USB-C. Audiosystém lze ovládat páčkami na volantu. Zde se však Renault nepoučil a nadále se přeskakují skladby nebo stanice rádia kolečkem, což má drtivá většina řidičů spojeno s ovládáním hlasitosti. Chvíli trvá, než si na to zvyknete.

Facelift Talismanu přinesl i novou kapličku přístrojů. Ta je plně digitální a umožňuje různé změny zobrazení. Sympatické je, že jakmile řidič přepíná mezi čtyřmi jízdními režimy, mění se i vzhled digitálního štítu, budíků a ambientního osvětlení interiéru. Bonusem je navigační mód, kdy je zobrazena mapa přes celou plochu panelu, doplněna o digitální zobrazení rychlosti.

S koupí vozu majitel dostává rovněž možnost využívat služeb mobilní aplikace My Renault. V ní lze sledovat třeba spotřebu, počet ujetých kilometrů, polohu vozidla, hlídání záruky, vyhledávání čerpacích stanic nebo import navigačních cílů do infotainmentu auta.

Závěr? Renault Talisman je vzhledem k jeho prodejům nedoceněný vůz. Přitom jde o moderní a skvěle vypadající auto, které vlastně nemá žádné zásadní chyby. Politika Renaultu mu situaci na trhu příliš neusnadnila. V kategorii kde se uchází o přízeň, jsou lidé dost zmlsaní a možná trochu nespravedlivě Talisman do své zřetele nezahrnou. Zkuste mu dát šanci. Ovšem jen tehdy, pokud chcete nafťáka v kombíku.

Podrobné hodnocení vozu a další informace najdete na Filipově webu autodays.cz, s nímž na tvorbě této rubriky spolupracujeme.